0 / 5. 0

۷ دقیقه

اختلالات قاعدگی درمانی دارد؟

آنچه می خوانید...

برخی از افراد بدون نگرانی و یا با مقداری کمی نگرانی و درد دوران قاعدگی خود را طی می‏ کنند. دوره قاعدگی آنها مانند ساعت کار می‏ کند و تقریبا در زمان خاصی دچار خونریزی‏ های ناشی از قاعدگی می‏ شوند و پس از طی زمان مشخص دوره قاعدگی آنها پایان می‏ یابد و در این دوره نیز میزان قابل تحملی از ناراحتی، استرس و درد را متحمل می ‏شوند. اما در طرف مقابل برخی افراد از اختلالات قاعدگی رنج می‏ برند.

درمان اختلال پیش از قاعدگی – دکتر مهشید کریمی متخصص زنان و زایمان

این اختلالات شامل تغییرات متفاوت در حین و یا حتی پیش از شروع دوره قاعدگی است. خونریزی های شدید و طاقت فرسا، تغییرات خلقی غیر قابل کنترل و حتی جا به جا شدن زیاد دوره ‏های قاعدگی از جمله این اختلالات است.

عملکرد طبیعی چرخه قاعدگی به چه صورت است؟

اختلال های قاعدگی
نمودار تغییرات هورمون و دیواره رحم در قاعدگی

دوره قاعدگی در حقیقت یک چرخه است که به طور متوسط هر بیست و هشت روز یک بار در فرد اتفاق می‏ افتد. این دوره روی قسمت‏های مختلفی از بدن از جمله تخمدان، رحم، واژن و پستان تاثیر می‏ گذارد. برخی از افراد در بازه‏ های کوتاه‏تر و یا بلندتری دوره ‏های قاعدگی خود را طی می‏ کنند. هر دوره قاعدگی ممکن است بین سه تا هفت روز طول بکشد. این عدد هم در عموم افراد هفت روز است ولی شرایط و فیزیولوژی بدن افراد متفاوت است و ممکن است بازه‏ ی هر دوره برای افراد مختلف متفاوت باشد. به زبان دیگر یک دوره قاعدگی طبیعی برای شما با آن‏چه دوره قاعدگی طبیعی برای فرد دیگر است، کاملا متفاوت خواهد بود.

اختلالات قاعدگی

اختلالات قاعدگی طیف گسترده ‏ای از علائم اختلال جسمی و یا عاطفی شمرده می‏ شود که دقیقا قبل و یا در حین دوران قاعدگی در فرد ایجاد می ‏شود. این اختلالات می توانند از نوع خونریزی ‏های شدید، نامنظم بودن شدید دوران زمانی قاعدگی و یا تغییرات خلقی شدید و غیر قابل کنترل در فرد باشند.

عموما بیشتر اختلالات قاعدگی ناشی از علت‏ های خاص و مشخصی در بدن شکل می ‏گیرند و درمان‏ های گسترده‏ای هم برای تسکین این علائم وجود دارد. اگر شما فردی هستید که از قاعدگی‏ های بسیار دردناک و نامنظم رنج می‏برید بهتر است این مسئله را با مشاور بهداشتی خود یا پزشک زنان در میان بگذارید و از راهنمایی افراد آگاه کمک بگیرید. اگر علائم خود را به درست و دقیق برای شخص آگاه توضیح دهید او می‏ تواند راه‏ های گوناگونی را برای تسکین درد هایتان به شما پیشنهاد دهد.

انواع اختلالات قاعدگی

انواع اختلالات قاعدگی را می ‏توان در چند مورد کلی خلاصه کرد. این موارد عبارتند از:

  • خونریزی غیرطبیعی رحم (AUB) که ممکن است از نوع خونریزی شدید در دوره قاعدگی، عدم خون‏ریزی در قاعدگی (آمنوره) و یا خونریزی بین دوره‏های اصلی قاعدگی باشد.
  • قاعدگی‏ های بسیار دردناک
  • سندروم پیش از قاعدگی (PMS)
  • اختلالات دیسفونیک قبل از قاعدگی (PMDD)
اختلال های دوران قاعدگی
اختلال قاعدگی

رایج ترین اختلالات قاعدگی چگونه هستند؟

در ادامه توضیح کوتاهی در مورد موارد رایج اختلالات قاعدگی داده می‏ شود. اگر فردی دچار خونریزی‏ های شدید در دوران قاعدگی باشد مجبور است در هر پنج روز دوره قاعدگی خود زندگی عادی را متوقف کند. اگر میزان خونریزی فردی در یک چرخه قاعدگی در حدود 5 قاشق غذاخوری باشد این فرد دارای چرخه و خونریزی طبیعی است. این در حالی است که فردی که از خونریزی شدید دوره قاعدگی رنج می ‏برد ممکن است 10 تا 25 برابر این مقدار خونریزی داشته باشد. فردی که در حالت معمولی خونریزی است معمولا بین 4 تا 5 تامپون یا پد استفاده می‏ کند این در حالی است که فردی با خونریزی شدید هر ساعت مجبور است تامپون یا پد خود را تعویض نماید. خونریزی ‏های شدید ممکن است در افراد مختلف با سنین متفاوتی اتفاق بیفتد. برخی در ابتدای سال‏ های نوجوانی و در اولین قاعدگی‏ ها و برخی در سنین دهه 40 و یا حتی 50 و با نزدیک شدن به سال‏ های یائسگی. این حالت از اختلالات قاعدگی ممکن است در اثر عدم تعادل هورمونی، ناهنجاری ‏های ساختاری در رحم مانند پولیپ و یا فیبروم اتفاق بیفتد. اضافه بر این، اختلالات قاعدگی ناشی از تغییرات هورمونی به علت کم یا زیاد شدن هورمون‏ های استروژن و یا پروژسترون هم می‏ تواند باشد که عامل اصلی منظم شدن چرخه ‏های قاعدگی هستند.

حتی ممکن است در برخی افراد در اثر مصرف داروهای خاص هم این حالت پیش بیاید. به عنوان مثال افرادی که مشکلات تیروئید، اختلالات لخته شدن خون و مشکلاتی از قبیل مشکلات خونی و پلاکتی دارند و یا حتی بیماری‏ های خاص کبد و کلیه دارند ممکن است خونریزی‏ های شدیدی را تجربه کنند. استفاده از داروهای خاص مانند هپارین و یا داروهایی که هورمون ‏های مصنوعی دارند هم می‏ تواند باعث این نوع از اختلالات قاعدگی شود. از دیگر عوامل موثر می‏ توان به موارد زیر اشاره کرد : فیبروم، سقط جنین، حاملگی خارج از رحم، عفونت‏ ها.

علت پریود‏های نامنظم چیست؟

یک نکته مهم در خصوص پریودهای نامنظم این است که عموم افراد در سنین اولیه نوجوانی دچار این حالت می ‏شوند ولی با افزایش سن این چرخه‏ها منظم‏تر می‏ شوند و در نهایت در یک فرد کاملا بالغ عموما به صورت یک چرخه منظم در می‏ آیند. در غیر این صورت ممکن است به علت اختلالات هورمونی مختلف باشند. در بعضی موارد استفاده از داروهای خاص به ویژه داروهایی که هورمون‏های مصنوعی را وارد بدن می‏ کنند، ورزش بیش از حد و یا وزن غیر متعادل چه بالاتر و چه پایین تر از حد معمول می ‏تواند بروز این حالت در افراد مختلف شود. در بسیاری از افراد اختلالات سطح هورمون‏ های تیروئید یک علت رایج بروز این حالت است. در برخی افراد، هورمون آندروژن عامل بروز این حالت است. این هورمون باعث رویش مو در نواحی غیر متعارف می‏ شود.

علت قاعدگی دردناک چیست؟

بیشتر افراد دردهای شدید را در حین و یا حتی قبل از قاعدگی خود تجربه می ‏کنند. به طور که این درد برای بعضی افراد به یک حالت منظم و روتین از دوره قاعدگی تبدیل شده است. در حقیقت این درد ناشی از گرفتگی عضلات است. به گرفتگی عضلات در دوره قاعدگی دیسمنوره گفته می ‏شود. اگر شما از این حالت اختلالات قاعدگی رنج می‏ برید باید در قدم اول به یک کارشناس مراجعه کنید تا در تحمل و کاهش درد به شما کمک شود.

علت اصلی بروز این حالت انقباضات رحمی است. این انقباضات توسط پروستاگلاندین‏ ها ایجاد می‏ شود. به طور خلاصه پروستاگلاندین ‏ها، مواد شبه هورمون هستند که توسط سلول‏ های داخلی رحم تولید می‏ شوند و در جریان خون گردش قرار می‏ گیرند. گردش این مواد همراه با خون بر روی روده اثر می‏ گذارد و به همین دلیل است که افرادی با درد های شدید قاعدگی عموما حتی اسهال و احساس ضعف شدید را هم تجربه می‏ کنند و به ناگهان رنگ پریده و عرق کرده می‏ شوند.

درمان اختلالات قاعدگی

انواع اختلالات قاعدگی بر اساس نوع اختلال درمان‏ های متفاوتی را خواهند داشت. به عنوان مثال ممکن است در بعضی موارد داروهای بدون نسخه و یا حتی جراحی درمان کار باشد. انواع درمان براساس تشخیص، شدت و نوع بیماری متفاوت خواهد بود. پزشک شما بر اساس پارامترهای متفاوت مانند سلامتی شما و شرایط زندگی و نوع و شدت بیماریتان بهترین روش را برای شما تجویز خواهد کرد. در خصوص خونریزی‏ های خارج از رحم ممکن است از دارو و یا حتی جراحی کمک گرفته شود. پارامترهایی مانند سن، تمایل به باروری و علت خون‏ریزی عوامل تاثیرگذاری هستند. در خصوص اختلالات قاعدگی از نوع تغییرات خلق و خو داروهای بسیار زیادی در بازار موجود است که می ‏تواند به فرد کمک کند. این داروها روی عوامل متعددی مانند خلق و خو، اضطراب، تحریک‏ پذیری فرد، گریه کردن و تنش‏ های روحی تاثیرگذار است ولی حتما در ابتدا باید با پزشک خود مشورت کنید. چرا که استفاده از داروها و داروی مناسب برای هر فرد بسیار متفاوت و وابسته به عوامل مختلف است.

  1. https://www.healthywomen.org/
  2. https://kidshealth.org

دکتر مهشید کریمی

دوره ی راهنمایی و دبیرستان را با دیپلم ریاضی از مدرسه تیزهوشان به اتمام رساندم. جز نفر برتر رشته برق در دانشگاه شریف به تحصیل ادامه دادم ولی به دلیل علاقه به رشته پزشکی و اصرار و حمایت های پدرم تغییر رشته داده و در سال 1375 تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران را آغاز کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف-یلدا