لوگو دکتر مهشید کریمی
Search
Close this search box.
تاثیر چاقی بر باروری

تاثیر چاقی بر باروری

تاثیر چاقی بر باروری یکی از دغدغه های زوجین می باشد که آیا با وجود اضافه وزن امکان بارداری در آن ها وجود دارد یا خیر. از آنجایی که این امر بر روی تخمک گذاری تاثیر دارد، امکان بارداری در این افراد کاهش پیدا می کند. در این مقاله تمام نکات مورد نیاز شما ذکر شده است.

با ما همراه باشید.

تاثیر چاقی بر باروری

آیا چاقی بر باروری تاثیر دارد؟

با وجود اضافه وزن امکان بارداری به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. همانطور که می دانید برای باردار شدن نیاز است تخمک هایی آزاد شوند. با افزایش وزن آزاد شدن تخمک ها کاهش پیدا می کند و با کم بدن تخمک های آزاد شده ، روند باروری به شدت کاهش پیدا می کند.

چه دلایلی از چاقی بر باروری تاثیر می گذارد؟

دلایل مختلفی وجود دارند که با افزایش وزن موجب بروز اختلال در باروری می شود. در ادامه تمام عوارضی که چاقی برای بانوان به وجود می آورد را معرفی می کنیم.

برخی از عوارض چاقی برای بانوان:

 • با افزایش وزن، تعادل بین هورمون ها از بین می رود و موجب تغییر سیکل قاعدگی در بانوان می شود. بنابراین میزان باروری کاهش پیدا می کند.
 • افزایش وزن در بانوان مخصوصا در نواحی شکم موجب افزایش میزان چربی خواهد شد و مقاوت در برابر انسولین افزایش پیدا می کند. در نهایت پروتئین مربوط به هورمون جنسی کاهش میابد و موجب بروز عوارض جنسی خواهد شد.
 • یکی از عوارض چاقی بر باروری این می باشد که افرادی که دچار اضافه وزن می باشند، امکان بارداری در آن ها امکان دارد تا یکسال بعد از اقدام به تعویق بی افتد.
 • عوارض دیگر چاقی بر باروری این می باشد که اضافه وزن موجب کاهش ضخامت اندومتر و در نتیجه موجب تنبلی تخمدان در بانوان خواهد شد.
 • نکته دیگر در این مورد اختلال در عملکرد های هورمون ها می باشد که در صورت عدم درمان آن، عوارض جدی در پیش خواهد داشت.
 • بانوانی که دچار اضافه وزن می باشند، مراحل آزاد شدن تخمک در آن ها کاهش پیدا می کند و موجب بروز مشکل هایی مانند تنبلی تخمدان در آن ها ایجاد می شود.
 • همچنین اضافه وزن در بانوان باعث تغییر سیکل قاعدگی و در نهایت بروز عوارض جدی تری در آن ها خوهد شد.
 • نکته دیگر در تاثیر چاقی بر باروری این می باشد که، امکان دارد تخمک گذاری به موقع انجام شود، اما این تخمک ها از کیفیت بالایی برخوردار نمی باشند و امکان بارور کردن آن ها بسیار دشوار می باشد.

تاثیر چاقی بر باروری آقایان

این امر در آقایان نیز صدق می کند و با وجود اضافه وزن و چاقی در مردان نیز کیفیت اسپرم ها به میزان قابل توجهی پایین می آید و امکان باروری آن ها بسیار دشوار خواهد شد. همچنین اضافه وزن موجب بروز بیماری هایی مانند دیابت و اختلال در هورمون های جنسی خواهد شد و در نتیجه مشکلات جدی تری نمایان خواهند شد. البته توجه داشته باشید با داشتن برنامه غذایی و رژیم مناسب، شما می توانید به سرعت وزن خود را کاهش دهید و در اولین فرصت بعد از رسیدن به وزن مناسب، اقدام به بارداری کنید.

تاثیرات چاقی بر باروری

همانطور که تا به اینجا ذکر کردیم، چاقی تاثیرات و عوارض بسیاری به همراه خود دارد که یکی از آن ها کاهش میزان بارداری می باشد.

برخی از تاثیرات چاقی بر باروری عبارتند از:

 1. اگر با وجود اضافه وزن باردار شدید، باید سعی کنید وزن خود را ثابت نگه دارید و از افزایش وزن در این دوران جدا خودداری کنید. زیراکه با افزایش وزن و چاقی در دوران بارداری میزان سقط جنین را به شدت افزایش می دهید.
 2. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، کنترل میزان قند خون در دوران بارداری می باشد تا دچار دیابت بارداری نشوید.
 3. یکی دیگر از تاثیرات و عوارض چاقی بر باروری در زمان چاقی و دوران بارداری این می باشد که فشار خون خود را به صورت مداوم کنترل کنید و نکات مراقبتی در دوران بارداری را رعایت کنید تا از بروز مشکلاتی مانند فشار خون بالا جلوگیری شود.

در نهایت توجه داشته باشید با اقدام به رژیم غذایی و فعالیت های ورزشی برای کاهش وزن، شما می توانید از بروز هرگونه عوارضی جلوگیری کنید بهترین تجربه را از بارداری و دوران بارداری خود داشته باشید. همچنین شما به مراجعه به بهترین متخصص زنان در تهران می توانید از بهترین مشاوره ها و بهترین درمان ها بهره مند شوید.

سوالات متداول تاثیر چاقی بر باروری

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف-یلدا