۷ دقیقه

5 / 5. 2

تست پاپ اسمیر برای چیست؟

آنچه می خوانید...

تست پاپ اسمیر از جمله تست های آزمایشگاهی ضروری می باشد که به عقیده ی متخصصین هر چندوقت یک بار باید توسط خانم ها انجام شود. این تست کاملا بدون درد و خونریزی بوده و انجام آن بدون هیچ عوارضی می باشد. تست پاپ اسمیر یک تست تشخیصی است که سلول های بدن را مورد بررسی قرار می‌دهد. از آنجائیکه این تست برای افرادی است که روابط زناشویی دارند، بنابراین در دختران باکره نیازی به انجام آن نیست.

تست پاپ اسمیر

تست های تشخیص آزمایشگاهی به عنوان مهم ترین فاکتور ها در تشخیص اولیه یک بیماری هستند. به همین منظور پزشکان همواره توصیه می کنند که آزمایشات دوره ای سالانه را جدی گرفته و آن ها را انجام دهیم. یکی از این آزمایشات که برای تشخیص زودهنگام بیماری سرطان رحم و زگیل تناسلی در خانم ها مفید است تست پاپ اسمیر می باشد. این تست جزء تست های پاراکلینیکی بوده که در بخش پاتولوژی آزمایشگاه انجام می شود و با استفاده از آن تا حدودی می توان احتمال وجود سلول های سرطانی را تشخیص داد. به خاطر این موضوع در این مقاله قصد داریم تا در مورد این تست با تفصیل بیشتری صحبت کنیم و در همین راستا موارد زیر رو بررسی خواهیم کرد:
تست پاپ اسمیر چیست؟
روش انجام این تست
شرایط انجام آن
زمان انجام آن
هزینه های انجام این تست
سوالات متداول

آزمایش تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر چیست؟

این تست آزمایشگاهی یک تست غربالگری است که جهت تشخیص اولیه سرطان دهانه رحم و رحم مورد استفاده قرار می گیرد. انجام این تست پاتولوژی هر سه سال یک بار باید توسط خانم های بین 21 تا 60 سال صورت بگیرد. در این نمونه ها از سلول های رحم با استفاده از تکنیک نمونه برداری سلولی، برداشته شده و رنگ آمیزی می شود و سپس در زیر میکروسکوپ مورد ارزیابی قرار می گیرد. در این تست تغییرات سلولی مورد بررسی قرار می گیرد و وجود هر نوع تغییر خارج از پروسه های سلولی مثل بزرگ شدن هسته سلول ها و یا افزایش التهاب به همراه ایجاد نکروز مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت مشاهده گزارش می شود. یکی از خصوصیات مهم این تست نسبت به سایر تست های پاتولوژی این است که در فرآیند نمونه گیری آن فرد دچار درد و خونریزی شدیدی نمی شود و به همین علت انجام آن برای افراد بسیار آسان تر از سایر تست های نمونه برداری است.

بیشتر بخوانید: همه چیز در خصوص انسداد لوله رحم

تست پاپ اسمیر چگونه انجام می‌شود؟

در این روش پزشک با استفاده از دستگاه اسپکلم دهانه رحم را باز کرده و با استفاده از اسپاچول نمونه سلول هایی را از دهانه ی رحم جمع آوری می کند. سپس نمونه به آزمایشگاه ارسال شده و بر روی لام قرار می گیرد و با استفاده از دستگاه های فیکساتور و خشک کننده نمونه بر روی لام فیکس می شود سپس با استفاده از ابزار رنگ آمیزی لام، رنگ آمیزی می شود و پس از پایان کار لام ها توسط متخصص پاتولوژی مورد ارزیابی قرار می گیرند. یکی از معایب این روش که سبب ایجاد خطا در تشخیص بیماری می باشد این است که همه نمونه سلول های موجود بر روی اسپاچول بر روی لام قرار نمی گیرد و همین موضوع سبب افزایش خطا در این تست می باشد.

تست پاپ اسمیر در چه شرایطی انجام می گیرد؟

برای انجام این تست توجه به شرایط انجام آن ضروری است. این تست به هیچ وجه ممکن نباید در زمان قاعدگی انجام شود. همچنین تا یک روز قبل از انجام این تست فرد از انجام رابطه جنسی و مصرف داروهای واژنی باید خودداری کند.

زمان انجام تست پاپ اسمیر

بهترین زمان انجام این تست زمانی است که فرد در فاز پرولیفراتیو قاعدگی قرار دارد که اگر بخواهیم طبق زمان بندی چرخه قاعدگی حساب کنیم دقیقا روز پانزدهم از شروع خونریزی می باشد. پزشکان توصیه می کنند که برای جلوگیری از ایجاد خطا در آزمایش از یک هفته قبل، از مصرف هر گونه لوسیون و یا پماد های واژنی خودداری کنند.. همچنین از 24 تا 48 ساعت قبل از انجام آزمایش از انجام رابطه جنسی خودداری کنند. همانطور که در مطالب قبل هم اشاره شده یکی از مزیت های این تست این است که بسیار راحت و بدون درد و خونریزی در مطب انجام می شود و بیمار بلافاصله پس از انجام تست می تواند فعالیت های روزانه خود را داشته باشد. با وجود این مزیت ها اگر پس از انجام این تست به هر دلیل دچار خونریزی های مکرر بودید، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. اینکه چه سنی برای انجام تست پاپ اسمیر مناسب است از کشوری به کشور دیگر و حتی فردی به فرد دیگر متفاوت است ولی طبق اصول رایج در همه جای جهان توصیه می شود که پس از اولین رابطه ی جنسی بهتر است هر سه سال یک بار آزمایشات پاپ اسمیر انجام شود. و طبق مطالعات انجام شده پس از 65 سالگی اگر همواره این تست منفی بوده دیگر نیازی به انجام این تست نخواهد بود.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره تنگ کردن واژن

هزینه های انجام این تست

هزینه ی انجام این تست در مراکز دولتی و خصوصی متغیر بوده و مقدار دقیق آن مشخص نیست. می‌دانید که تشخیص زود هنگام یک بیماری تا چه اندازه می‌تواند از نظر جسمی و روانی برای افراد مهم و اثرگذار باشد. بنابراین با مراجعه به یک متخصص زنان خوب می توانید این آزمایش ساده را انجام دهید و از سلامت و ایمنی بدن خودتان مطمئن شوید.

سوالات متداول


سخن پایانی

تست پاپ اسمیر از جمله تست های آزمایشگاهی ضروری می باشد که به عقیده ی متخصصین هر سال یک بار باید توسط خانم ها انجام شود. این تست کاملا بدون درد و خونریزی بوده و انجام آن بدون هیچ عوارضی می باشد. افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند. روابط جنسی مختلفی دارند بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به بیماری های مختلف مثل زگیل تناسلی هستند بنابراین با توصیه پزشک ممکن است نیاز باشد که هر 6 ماه یکبار به پزشک مراجعه و این تست را انجام دهند.

دکتر مهشید کریمی

دوره ی راهنمایی و دبیرستان را با دیپلم ریاضی از مدرسه تیزهوشان به اتمام رساندم. جز نفر برتر رشته برق در دانشگاه شریف به تحصیل ادامه دادم ولی به دلیل علاقه به رشته پزشکی و اصرار و حمایت های پدرم تغییر رشته داده و در سال 1375 تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران را آغاز کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف-یلدا