0 / 5. 0

۱۱ دقیقه

بررسی ابعاد مختلف تنگ کردن واژن

آنچه می خوانید...

واژینال تایتنینگ یا جراحی تنگ کردن واژن یکی از جراحی های زیبایی پرطرفدار می باشد چراکه زیبایی و جوانی ناحیه تناسلی همواره  یکی از مهم ترین دغدغه ها اکثریت زنان است و می تواند بر روی اعتماد به نفس و روابط جنسی آن ها تاثیر بگذارد. یکی از عمده مشکلاتی که زنان در سنین بالا و بعد از زایمان های متعدد تجربه می کنند کاهش حالت کشسانی واژن یا همان شل شدگی و گشاد شدگی واژن است.

نگرانی و اضطراب زنان در اثر شل شدن واژن شان به این دلیل است که این عارضه در کیفیت رابطه جنسی و میزان لذت جنسی آن ها اثر گذار خواهد بود و باعث از بین رفتن اعتماد به نفس آن ها در برقراری رابطه جنسی است.

روش های متفاوتی برای تنگ کردن واژن وجود دارد. در مقاله ای که در پیش رو دارید تصمیم داریم که انواع روش های تنگ کردن واژن را برشمریم و در زمینه مزایا و نتایج مثبتی که در طی انجام هر کدام حاصل می شود مباحثی را طرح کنیم.

شیوه های تنگ کردن واژن

چه زمانی به تنگ کردن واژن نیاز است؟

گشاد شدن واژن تا حدی طی روند طبیعی افزایش سن ایجاد می گردد اما در برخی از بانوان این شل شدگی بیش از حد بوده و یا به دلایل دیگری جز افزایش سن ایجاد می گردد. به طور کلی دلایل و عوامل مختلفی در بروز شل شدگی و باز شدن دهانه واژن دخیل هستند که مهم ترین آن ها:

تجربه بارداری و زایمان های متعدد: زایمان طبیعی باعث می شود که دهانه واژن بیش از حد طبیعی باز شود و عضلات کش بیایند. بعد از زایمان تا حدودی عضلات جمع می شوند و به حالت قبلی نزدیک می شوند اما همچنان وضعیت ابتدایی قبل از زایمان بازگشت نخواهد داشت.

یائسگی زنان

تجربه یبوست های مکرر و شدید

فعالیت در رشته های سنگین ورزشی

افزایش وزن

افرادی که در طول روز کار های سنگینی می کنند

روش ‏های گوناگون تنگ کردن واژن

تنگ کردن واژن به مجموعه اقداماتی گفته می شود که با هدف کاهش حالت افتادگی و شل شدگی دهانه واژن انجام می شود. در روند انواع جراحی ها و اقدامات زیبایی و درمانی در ناحیه واژن می توانند عضلات نواحی واژن را تقویت کرده و به بهبود رابطه جنسی زنان کمک کنند.   روش های تنگ کردن واژن شامل روش های موقت و دائم می گردد که در ادامه به بررسی هر یک به تفکیک خواهیم پرداخت.

روشهای موقتی تنگ کردن واژن

ژل تنگ کننده واژن؛ که چند دقیقه قبل از مقاربت استفاده می شود و تا دو ساعت تاثیر دارد.

قرص تنگ کننده دائمی واژن؛ که یک ساعت قبل از نزدیکی استفاده می شود و دوره درمان دارند.

شیاف برای تنگ کردن فوری واژن؛ استفاده از گیاه زنانگی یا ماریانا به صورت شیاف

استفاده از مخروط های واژنی؛ با تاثیر بر عضلات لگن با ماندگاری کم

قطره تنگ کننده واژن و ژل آلوئه ورا؛ قطره گیاه کورکوما کومسا و ژل آلوئه ورا طرفداران زیادی دارد.

روش های تنگ کردن دائمی واژن

تصاویر برای مقاله روش های تنگ کردن واژن

جراحی واژینوپلاستی

در جراحی واژینوپلاستی عمده هدفی که دنبال می شود نزدیک کردن عضلات واژن به هم است. زنانی که به دلیل افزایش سن میزان کلاژن سازی در بدن و نیز بخش واژن شان کاهش می یابد برای تنگ کردن و نزدیک کردن عضلات واژن شان تحت جراحی واژینوپلاستی قرار می گیرند.

بعد از انجام واژینوپلاستی میزان استحکام عضلات اطراف دهانه واژن افزایش می یابد و طبیعی است که روند رابطه جنسی بهتر و رابطه جنسی با لذت بیشتری برای زنان و مردان همراه خواهد بود.

مزایای جراحی واژینوپلاستی

این جراحی با مزایایی همراه است که سبب می شود افراد برای انجام آن رغبت زیادی داشته باشند و درصد تقاضا برای انجام این جراحی افزایش داشته باشد. مثل:

 • این جراحی بدون عارضه و خطر خاصی انجام پذیر است و نتایج مثبت قابل توجهی به همراه دارد.
 • تنگ کردن واژن و افزایش لذت جنسی
 • افزایش احتمال و تعداد دفعات ارگاسم در زنان
 • این جراحی بدون درد است زیرا که در وضعیت بی حسی موضعی انجام می شود.

عوارض جراحی واژینوپلاستی

طبیعی است که تمامی جراحی های درمانی و زیبایی با عارضه هایی همراه باشند. از سوی دیگر برخی از عارضه های ناشی از انجام جراحی واژینوپلاستی موقتی هستند و در کوتاه ترین زمان بهبودی حاصل خواهد شد.

مثلاً:

 • کبودی
 • تورم
 • درد خفیف بعد از رفع تاثیر دارو های بی حسی در ناحیه واژینال
 • خونریزی مختصر

هزینه جراحی واژینوپلاستی

به دلیل این که واژینوپلاستی از جمله جراحی های زیبایی محسوب می شود تمامی هزینه های مربوط به این جراحی را باید خود افراد پرداخت کنند. به همین دلیل هزینه ها به طور آزاد محاسبه می شود. از سوی دیگر نیز روند  این جراحی برای برخی از افراد دشوار تر و پیجیده تر است. زیرا که این دسته از افراد احتمالاً مشکلات بیشتری را در بخش واژن تجربه می کنند.

عوامل مختلف در کاهش یا افزایش میزان هزینه های جراحی واژینوپلاستی دخیل هستند که مهم ترین آن ها:

 • میزان تخصص پزشک جراح
 • میزان مشکلاتی که در بخش واژن وجود دارد
 • میزان پیچیدگی و دشواری روند جراحی واژینوپلاستی
 • انواع ابزارآلات و موادی که در روند جراحی بکار گرفته می شود مثل نخ های بخیه یا مواد بی حس کننده.

تنگ کردن واژن با نخ

لیفت کردن و کشیدن واژن با نخ از جمله روش های تنگ کردن واژن است. در روش مذکور با استفاده از نخ های بخیه قابل جذب، عضلات و دیواره های واژن را به هم نزدیک کرده و با نخ بخیه ثابت نگه می دارند. در این وضعیت حالت کشسانی واژن تا حدی بهبود یافته و به تنگ شدن واژن منتهی می گردد.

برای انجام این روش درمانی از دارو های بی حسی کننده استفاده می کنند، بنابراین در طول روند درمان دردی را حس نخواهید کرد. یکی از نکاتی که بعد از انجام این روش باید به خاطر داشته باشید این است که به مدت یک ماه و نیم الی دوماه از برقراری رابطه جنسی پرهیز کنید.

جراحی پرینورافی

پرینورافی به جراحی ای اشاره دارد که در بخش پرینه یعنی حد فاصل واژن و مقعد انجام می شود. در طی این جراحی علاوه بر این که تمامی مشکلات ناحیه پرینه برطرف می شود می توانند به تنگ کردن عضلات واژن نیز کمک کنند.

این جراحی معمولا بعد از زایمان طبیعی انجام می شود. زیرا که در طی زایمان طبیعی دهانه واژن چند سانتی متر باز می شود و هم دهانه واژن شل می شود و هم این که احتمال بروز پارگی در ناحیه پرینه وجود دارد.

با انجام پرینورافی می توان بافت پرینه را ترمیم کرد و نیز آنکه به نوعی عمل تنگ کردن واژن را انجام داد.  

مزایای جراحی پرینورافی

انجام همزمان تنگ کردن واژن و بهبود وضعیت پرینه؛ زنانی که دچار پارگی های ناحیه پرینه شده اند و محل بخیه ناحیه پرینه بعد از زایمان باقی مانده است می توانند با پرینورافی این ناحیه را صاف تر و زیبا تر کنند.

این جراحی بدون خطر است و در کوتاه ترین زمان انجام می شود.

این جراحی سرپایی محسوب می شود به این معنا که نیاز نیست بعد از جراحی بستری شوید.

نتایج آن بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی قابل مشاهده است و می توانید از مزایای آن بهره مند شوید.

تنگ کردن واژن با لیزر

تاثیر لیزر در تنگ کردن واژن

لیزرها از جمله مهم ترین ابزار آلاتی هستند که برای انواع اقدامات درمانی و زیبایی کاربرد زیادی دارند. در روند تنگ کردن واژن نیز لیزرها نقش بسیار اثر گذاری دارند.  اگر گشادی واژن به دلیل افزایش سن و احساس خود فرد باشد، در این مواقع بهترین روش ترمیم گشادی واژن لیزر خواهد بود و نیازی به جراحی نیست .این روش در واقع یک شیوه کم تهاجمی جوانسازی واژن است و مدت زمان انجام آ« حدود پنج تا ده دقیقه می باشد .
در این روش، اشعه لیزر به داخل واژن تابیده می شود، یک لایه نازک از سطح مخاطی به صورت نقطه ای برداشته می شود و بافت لیزر به زیر مخاط نفوذ می کند و باعث افزایش کلاژن سازی در زیر مخاط می شود و لایه های جدید روی آن ساخته می شود و لایه جدید آبرسانی بهتری دارد و میزان ترشحات بالاتری دارد و این دو عامل یعنی آبرسانی بهتر مخاطی و کلاژن سازی بافت زیر مخاط باعث افزایش استحکام دیواره و دهانه واژن و درنتیجه جوانسازی واژن می شود .

از دیگر مزایای استفاده از لیزر ها این است که پوست تیره واژن را می توان بهبود بخشید و روشن تر کرد. بنابراین کسانی که از پوست تیره واژن شان راضی نیستند و باعث کاهش اعتماد به نفس آن ها شده است از این مزیت نیز می توانند بهره مند شوند.

هزینه تنگ کردن واژن با لیزر

هزینه های مربوط به روند لیزر درمانی با هدف کاهش قطر دهانه واژن و افزایش استحکام عضلات دهانه واژن بر اساس معیارهای مختلفی همچون موارد زیر محاسبه می شود:

 • میزان مشکلاتی که زنان با آن مواجه هستند
 • تعداد جلسات مورد نیاز برای دستیابی به نتیجه مطلوب
 • دستگاهی که برای روند لیزر درمانی مورد استفاده قرار می گیرد
 • میزان تخصص و مهارت متخصصین و پزشکان مرکز یا کلینیک زیبایی ای که به آن مراجعه کرده اید

بنابراین میزان هزینه ها برای افراد مختلف متفاوت می باشد و قیمتی ثابت را نمی توان برای همگان تعیین کرد.

جراحی واژینوپلاستی بهتر است یا تنگ کردن با لیزر؟

هر کدام از روش هایی که برای تنگ کردن بکار گرفته می شود با مزایا و محدودیت های مربوط به خود همراه است. زنان باید با توجه به شرایطی که تجربه می کنند و نیز با توجه به انتظارات و توقعاتی که از جراحی زیبایی تنگ کردن واژن دارند یکی از این دو روش را انتخاب کنند.

برای مثال روش لیزر برای زنانی که با مشکلات محدود تری روبرو هستند و نیازمند اقدامات چندان پیچیده ای نیستند می توانند از این روش کمک بگیرند. اما در صورتی که زنان میزان شل شدگی عضلات شان بسیار باشد و برای کاهش این حالت باید جراحی انجام شود واژینوپلاستی بهترین گزینه محسوب می شود.

مراقبت های بعد از تنگ کردن واژن

ورزش و فعالیت های سنگین به مدت شش هفته، رفتن به استخر و شنا کردن به مدت سه ماه ممنوع می باشد.

بعد از جراحی، بهتر است فرد از نشستن های طولانی مدت جلوگیری کند

تا شش هفته بعد از جراحی، التهاب در لابیاها دیده می شود و کاملا طبیعی است. ایستادن و نشستن های طولانی مدت باعث افزایش التهاب و تورم لابیاها می شود.

قرار دادن کیسه یخ، هر بیست دقیقه یک بار به کاهش التهاب کمک می کند.

بهتر است به مدت چند هفته تا یک ماه، از برقراری رابطه جنسی خودداری شود.

قبل از تماس دست ها با ناحیه تناسلی، از تمیز بودن دست ها مطمئن شوید.

از پوشیدن لباس های تنگی که باعث وارد آمدن فشار به ناحیه تناسلی می شوند، خودداری کنید.

احتمال افزایش ترشحات زرد رنگ طی چند هفته اول بعد از جراحی، کاملا طبیعی است. شستن ناحیه تناسلی با آب و صابون از میزان ترشح کم می کند.

سیگار کشیدن ممنوع می باشد. سیگار و نیکوتین موجود در آن، باعث می شود تا روند بهبودی به کندی صورت بگیرد.

رژیم غذایی سالم و مناسب، در تسریع روند بهبودی بسیار موثر می باشد. مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر، پروتئین، میوه و سبزیجات تازه همواره توصیه می شود، زیرا که از بروز یبوست و وارد آمدن فشار به ناحیه تناسلی پیشگیری می شود.

در صورت وجود درد بعد از جراحی، می توان از مسکن های تجویز شده از سوی پزشک استفاده کرد.

ورزش و تاثیر آن در تنگ کردن واژن

برخی ورزش ها در تنگ کردن و سفت کردن واژن تاثیر مستقیمی دارد. یکی از این حرکت های ورزشی، کگل می باشد که به واسطه سفت کردن عضلات ناحیه تناسلی در تایتنینگ واژینال موثر است. لازم است هر فرد سه گانه ورزش کگل، یوگا و تغذیه مناسب را به عنوان مولفه های طبیعی تاثیرگذار در سلامت واژن به خاطر داشته باشند.

خلاصه

در پایان ذکر دو نکته از اهمیت اساسی برخوردار است:

ابتدا این که برای انجام هر کدام از روش های تنگ کردن واژن به پزشکان و متخصصینی مراجعه کنید که توانایی های علمی و عملی لازم را در زمینه خدمات درمانی و زیبایی دارند. زیرا که واژن مهم ترین عضو بدنی در حفظ کیفیت روابط جنسی است و احتمال بروز خطر در این ناحیه باید به صفر درصد برسد. پزشک جراحی که مهارت لازم را داشته باشد با بهترین تکنیک های جراحی به تنگ کردن واژن می پردازد درنتیجه هیچ مشکلی برای واژن ایجاد نمی شود. دومین نکته این است که حتماً به مشاوره ها و راهنمایی های پزشک تان گوش فرا دهید و با اعتماد به تخصص وی بهترین تصمیم گیری ها را داشته باشید.

در نهایت می‏توان گفت پیش از تصمیم‏گیری بهتر است با پزشک مجرب در خصوص این‏که کدام یک از این روش‏ها برای شما بهتر است مشورت کنید. عموما پزشک پیش از تجویز قطعی برای شما تعدادی از آزمایش‏های پاپ اسمیر و بررسی عفونت‏های قارچی را انجام می‏دهد. نیاز است تا بارداری فرد و حساسیت او به داروهای مختلف نیز پیش از جراحی بررسی شود.

دکتر مهشید کریمی

دوره ی راهنمایی و دبیرستان را با دیپلم ریاضی از مدرسه تیزهوشان به اتمام رساندم. جز نفر برتر رشته برق در دانشگاه شریف به تحصیل ادامه دادم ولی به دلیل علاقه به رشته پزشکی و اصرار و حمایت های پدرم تغییر رشته داده و در سال 1375 تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران را آغاز کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *