5 / 5. 1

۶ دقیقه

کدام جراحی‌های زیبایی همزمان با لابیاپلاستی قابل انجام است؟

آنچه می خوانید...

یکی از اعضای اصلی و شاید پر اهمیت‌ترین عضو بدن بانوان، ناحیه تناسلی است که نقش اساسی در سلامت بانوان را ایفا می‌کند. بنابراین طبیعی است که بانوان به داشتن اندام زیبا و سالم تمایل داشته باشند. عمل زیبایی لایباپلاستی یکی از راه‌هایی است که باعث احساس رضایت بانوان از اندام تناسلی خود می‌شود. به نظر شما آیا امکان جراحی همزمان با لایباپلاستی وجود دارد؟

به غیر از جراحی لابیا ممکن است بانوان نیاز به جراحی های دیگری نیز داشته باشند که برخی از آنها به طور همزمان قابل انجام است و نتیجه بهتری را در پی دارد. بسیاری از بانوان خواستار انجام جراحی های زیبایی حین زایمان طبیعی یا سزارین هستند. این امر غیر ممکن است چرا که ممکن نه تنها سودی برای فرد نداشته باشد، بلکه باعث درد و خونریزی بیشتری هم برای فرد بشود. برای رسیدن به پرسش های رایجی که در این خصوص معمولا از متخصص زنان پرسیده می‌شود با ما در این مقاله همراه باشید.

کدام جراحی ها همزمان قابل انجام است؟

آناتومی لابیا

بخش بیرونی و اصلی دستگاه تناسلی زنان شامل لابیای ماژور و لابیای مینور است. لابیا ماژور یا لابیا بیرونی به صورت دولایه پوستی است که از استخوان شرمگاهی تا ناحیه پرینه قرار دارد. این لابیا از دهانه واژن، کلیتوریس و لابیا مینور محافظت می‌کند. از طرفی، دولایه پوستی دیگر هم در دو طرف دهانه واژن و بین لابیای ماژور قرار دارد که به آن لابیای مینور یا داخلی گفته می‌شود. در واقع از قسمت کلیتوریس به سمت پایین در هر دو طرف دهانه واژنم لابیای مینور است.

شکل و ظاهر هر دو لابیا در خانم‌ها متفاوت است. ممکن است بزرگ، کوچک، ضخیم، نازک، تیره و یا روشن باشند. فرم آنها مثلثی یا هلالی باشند. بعضی از عوامل مانند ژنتیک، بالارفتن سن، تغییرات هورمونی، ورزش‌های حرفه‌ای و زایمان‌های طبیعی متعدد در اندازه و ظاهر لابیاها تاثیرگذار هستند.

بسیاری از خانم‌ها به دلیل احساس ناراحتی هنگام پوشیدن شلوار تنگ یا مایو، احساس درد و سوزش هنگام رابطه جنسی، احساس درد موقع انجام‌ دادن ورزش‌هایی مانند سوارکاری، دوچرخه سوار یا دویدن از سایز و شکل لابیای خود ابراز رضایت نداشته باشند. این عدم احساس رضایت بخصوص هنگام برقراری رابطه جنسی، اعتماد به نفس آنها را کاهش می‌دهد. بنابراین برای حل این موضوع، به پزشک برای انجام عمل زیبایی واژن مراجعه می‌کنند.

عمل لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی یک جراحی زیبایی ناحیه تناسلی خارجی زنان است که شکل لابیای ماژور و مینور را تغییر و عیب‌های ظاهری آن را بهبود می‌بخشد. دو  تکنیک برای جراحی لایباپلاستی وجود دارد.

  • روش Trim

در این تکنیک، بافت اضافی (لبه‌ای از لابیا که بزرگتر است) برداشته و بقیه قسمت‌ها ترمیم و بازسازی می‌شوند. این روش برای افرادی که کلیتوریس بزرگی ندارند و لابیاهای آنها تا زیر بافت کلیتوریس امتدارند، بسیار مناسب است.

  • روش Wedge

افرادی که لابیای بزرگ و آویزان دارند، لبه لابیای آنها ضخیم و تا روی کلیتوریس کشیده شده است، کاندیدای مناسب برای این روش جراحی می‌باشند. در این تکنیک یک بخش گوه‌ای از روی قسمت برجسته‌تر لابیا برداشته می‌شود.

جراحی همزمان با لایباپلاستی

اگر شخصی بیماری زمینه‌ای و مشکل خاصی نداشته باشد، می‌تواند با بررسی متخصص زنان چند عمل مختلف جوانسازی واژن را به طور همزمان با هم انجام بدهد. طبق تحقیقاتی که انجام شده است، جراحی همزمان با لایباپلاستی، رضایت بیشتری برای افراد به همراه داشته است.

تزریق چربی به واژن همزمان با لایباپلاستی

کاهش سطح استروژن باعث نازک‌شدن دیواره‌های واژن می‌شود و چین و چروک و افتادگی را به همراه دارد. اصطلاحا می‌گویند آتروفی واژن اتفاق افتاده است. برای حل این مشکل، به لابیاهایی که دچار آتروفی شده‌اند چربی تزریق می‌کنند. برای تزریق چربی، شخص به هیچ عنوان نباید عفونت داشته باشد. تزریق چربی معمولا به منظور رفع عیوب بخش خارجی واژن (لابیا ماژور) قابل انجام است.

تزریق چربی و لایباپلاستی بصورت همزمان، یک روش با اثربخشی سریع و هزینه کمتر است. از دیگر مزایای آن می‌توان به ماندگاری نسبتا بالا، دوره نقاهت کوتاه، افزایش کیفیت رابطه جنسی، عدم جای زخم و برش و عدم بیهوشی اشاره کرد.

تنگ کردن واژن همزمان با لایباپلاستی

واژن از مهم‌ترین اندام خانم‌ها است، گشاد بودن آن، روابط احساسی و جنسی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین بسیاری از افراد که لایباپلاستی انجام می‌دهند از پزشک خود می‌خواهند که عمل تنگ شدن واژن را هم انجام دهد. عمل واژینوپلاستی با سه روش تنگ کردن واژن با نخ، پرینورافی و تنگ کردن واژن با لیزر قابل انجام است. این عمل به خانم‌هایی که قصد باردار شدن دارند توصیه نمی‌شود.

بهبود روابط جنسی، بهبود وضعیت قوام عضلات، بهبود کلاژن سازی در این بافت، افزایش اعتماد به نفس از مزایای تنگ کردن واژن به همراه لایباپلاستی است.

سفید کردن واژن همزمان با لایباپلاستی

 تیرگی واژن از دیگر مسائلی است که باعث نارضایتی بانوان می‌شود. از بهترین درمان‌ها برای برطرف کردن تیرگی پوست واژن، استفاده از لیزر است. لیزر بخش‌های تیره را از سطح پوست جدا و باعث تشکیل شدن پوست تازه می‌شود. از مزایای آن می‌توان به جوانسازی پوست واژن، ماندگاری طولانی، انجام پذیری در مدت کوتاه اشاره کرد. توجه کنید که لیزر وایتتنیگ با لیزر موهای زائد تفاوت دارد.

تقویت نقطه G همزمان با لایباپلاستی

رسیدن به اوج لذت جنسی یا ارگاسم برای خیلی از خانم‌ها اتفاق نمی‌افتد. تقویت G-Point با هدف بهبود اعتماد به نفس و افزایش میل جنسی انجام می‌شود. در این روش اسیدهیالورونیک یا پرکننده کلاژن در نقطه G تزریق می‌شود. تا سه روز بعد از تزریق، از ماساژ دادن واژن خودداری کنید. رابطه جنسی نداشته باشید. از نشستن در وان آب گرم و داشتن رابطه جنسی پرهیز کنید.

درمان بی اختیاری ادراری همزمان با لایباپلاستی

گاهی اوقات هنگام خندیدن یا سرفه کردن چند قطره ادرار از افراد خارج می‌شود. بدلیل بارداری و زایمان عضله لگن ضعیف شده و برخی از خانم‌ها دچار بی‌اختیاری ادرار می‌شوند. برای درمان پزشک ممکن است از پساری که یک حلقه سفت است استفاده کند و آن را در داخل واژن قرار دهد. با فشاری که این حلقه وارد می‌کند، مجاری ادرار در جای خود قرار می‌گیرد.

درمان دیگری که می‌توان همزمان با لایباپلاستی انجام داد، تزریق عامل‌های حجیم کننده مانند کلاژن یا کربن در نزدیکی مجاری ادرار است. با ضخیم شدن این بافت‌ها دهانه مثانه مسدود و بی اختیاری ادرار رخ نمی‌دهد.

آیا همزمان با زایمان می توان جراحی زیبایی انجام داد؟

آمارها نشان می‌دهد خانم های یادی هستند که به سبب تغییرات زیاد در دوران بارداری تمایل دارند هنگام زایمان سزارین و یا طبیعی جراحی زیبایی از تنگ کردن واژن تا لابیاپلاستی و جراحی کلییتوریس و حتی جراحی ابدومینوپلاستی برای کوچک کردن شکم را انجام بدهند.

اولین نکته ای که برای هر پزشک حاذق اهمیت دارد، حفظ جان و سلامتی بیمار است. سلامتی هر بیماری در مقایسه با زیبایی اولویت دارد. به دلیل خطرات زیادی که ممکن است به همراه داشته باشد، انجام هیچ کدام از جراحی هایی زیبایی همزمان با زایمان به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

خانم ها باید این نکته را در نظر داشته باشند که ممکن است بسیاری از این تغییرات پیش آمده در هنگام زایمان پس از چندماه از زایمان خود به خود برطرف خواهد شد. بنابراین شاید اصلا نیازی نباشد که بخواهند خود را به دست تیغ جراحی بسپارند.

دکتر مهشید کریمی

دوره ی راهنمایی و دبیرستان را با دیپلم ریاضی از مدرسه تیزهوشان به اتمام رساندم. جز نفر برتر رشته برق در دانشگاه شریف به تحصیل ادامه دادم ولی به دلیل علاقه به رشته پزشکی و اصرار و حمایت های پدرم تغییر رشته داده و در سال 1375 تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران را آغاز کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تخفیف-یلدا