لوگو دکتر مهشید کریمی
Search
Close this search box.
جلوگیری از بارداری با آی یو دی

گذاشتن آی یو دی و جلوگیری از بارداری+ فیلم

گذاشتن آی یو دی و جلوگیری از بارداری یکی از دغدغه بانوانی است که قصد جلو گیری بارداری دارند. جلوگیری از بارداری برای خانم هایی که در حال حاضر تمایلی برای بچه دار شدن ندارند بسیار حیاتی است.

در این مقاله می‌‌خواهیم در رابطه با یکی از روشهای جلوگیری از بارداری به نام آی یو دی iud توضیح دهیم. جلوگیری از بارداری با آیودی مزایا و معایب خاص خود را دارد و برای خانم‌ها در شرایط مختلفی تجویز می‌شود. خارج کردن آیودی بسیار مهم است به نحوی که اگر مدت زمان زیادتر از استاندارد در بدن باقی بماند ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد.

فیلم گذاشتن دستگاه آیودی 👇

گذاشتن آی یو دی و جلوگیری از بارداری چگونه انجام می شود؟

زمانی که این دستگاه داخل رحم قرار گرفت. مانع از پیشروی اسپرم ها و رسیدن آن ها به تخمک های بارور می شود. لذا اگر تخمک ها از اسپرم ها جدا بمانند. هیچ وقت بارداری صورت نخواهد گرفت. با توجه به این که چه نوع دستگاه آیودی را مورد استفاده قرار دهید. روش های مختلفی برای جلوگیری از بارداری شما توسط این دستگاه به کار گرفته می ‌شود.

برخی از دستگاه‌های آیودی به خاطر داشتن هورمون پروژسترون می‌‌توانند حکم قرص‌های جلوگیری از بارداری را داشته باشند. اما متاسفانه زمانی که شما به دوران قاعدگی یا پریودی می ‌رسید. خونریزی شدید و بیش از حدی خواهید داشت. در رابطه با تاثیر این دستگاه باید بدانید که با استفاده از دستگاه آیودی تنها یک درصد احتمال باردار شدن افراد وجود دارد. لذا این دستگاه دارای مزیت های فراوانی به شرح زیر خواهد بود.

روش‌های مختلفی برای جلوگیری از بارداری وجود دارد، یکی از روش‌ها که بسیار موثر می‌باشد، جلوگیری از بارداری با iud می باشد. این روش جلوگیری برای بسیاری از بانوان می تواند نتیجه خیلی خوبی داشته باشد و بسیار کارآمد است. در این مقاله می خواهیم به طور مفصل این روش را توضیح دهیم. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

IUD که مخفف (intra uterine device )است، یک وسیله‌ی كوچکی است كه در داخل رحم قرار می‌گیرد و دو نوع مسی و هورمونی دارد. در واقع اگر بخواهیم بدانیم که آیودی چیست؟ باید به این موضوع اشاره کنیم که این دستگاه عملکردی مناسب برای پیشگیری از بارداری دارد. نحوه انجام آیودی با توجه به این که به چه پزشکی مراجعه می کنید، می تواند متفاوت باشد.

اثربخشی IUD حدود 99.8 درصد می‌باشد.

شرایط لازم برای گذاشتن آی یو دی و جلوگیری از بارداری

گذاشتن آیودی یکی از راه‌های مطمئن برای پیشگیری از بارداری است. در این روش با گذاشتن یک جسم خارجی در رحم زن با مکانیسم ویژه‌ای از بارداری پیشگیری می‌شود و باید با رعایت اصولی همراه باشد. از جمله‌ی این موارد، زمان مناسب برای قرارگیری آن دررحم است ،که شامل موارد زیر میشود:

۱)حین قاعدگی

تا از باردار نبودن خانم مطمئن باشیم و در ضمن در این زمان ،به دلیل نرمی سرویکس و راحت‌تر بودن کارگذاری، انجام می‌شود. (خونریزی و درد ناشی از کارگذاری IUD، با خونریزی و درد دوران قاعدگی پوشیده خواهد شد)

۲)پس از زایمان (طبیعی، سزارین)

6 هفته پس از زایمان طبیعی یا سزارین می‌توان IUD را کار گذاشت. شیردهی هیچ مانعی برای آیودی ندارد و IUD اثری بر شیر مادر نخواهد داشت.

۳)پس از سقط یا کورتاژ:

پس از سقط یا کورتاژ زیر 12 هفته و به شرط عفونی نبودن آن می‌توان در 5 روز اول پس از سقط IUD را کار گذاشت. در موارد سقط بالای 12 هفته، این کار باید با 6 هفته تأخیر و پس از بررسی‌های لازم توسط متخصص زنان و زایمان انجام شود.

۴)در مادران شیردهی که قاعدگی آن‌ها برنگشته است

IUD را می‌توان 6 هفته پس از زایمان با انجام آزمایش بارداری و اطمینان از عدم بارداری کار گذاشت.

اقدامات لازم قبل از گذاشتن آی یو دی و جلوگیری از بارداری

در اولین مراجعه موارد زیر بررسی می‌شوند:

🔻معاینه‌ی لگن برای بررسی اندازه‌ و وضعیت رحم و تخمدان‌ها؛
🔻اندازه‌گیری هموگلوبین خون؛
🔻بررسی موارد منع مصرف مطلق و نسبی؛

در مراجعات بعدی برای گذاشتن آی یو دی موارد زیر بررسی می‌شوند:

۱)دیدن نخ IUD:

بررسی نخ IUD پس از اتمام اولین دوره‌ی خونریزی قاعدگی بعد از گذاشتن IUD انجام می‌شود و کنترل‌های بعدی آن هر 6 ماه یک‌بار (در زمان غیر قاعدگی) صورت می‌گیرد. در چند ماه اول پس از گذاشتن IUD و به ویژه در دوران قاعدگی احتمال خروج خود به خود آن وجود دارد و در صورت افزایش طول نخ و یا در حال خروج بودن آیودی، در خواست سونوگرافی خواهد شد.

اگر نتیجه‌ی سونوگرافی تأییدکننده‌ی جابجا شدن IUD باشد، باید برای خروج کامل آن اقدام شود. بلافاصله پس از خروج IUD و در صورت مناسب بودن شرایط (حامله نبودن، نداشتن عفونت و تقاضا برای ادامه‌ی روش) می‌توان نسبت به گذاشتن IUD جدید اقدام کرد.

۲)معاینه‌ی لگن برای بررسی ترشحات و حساسیت رحم و تخمدان‌ها

۳)انجام تست سرطان دهانه‌ی رحم (پاپ اسمیر)

مراجعه‌هایی که به منظور کنترل آیودی انجام می‌شوند:

یک ماه پس از کارگذاری IUD (پس از پایان خونریزی قاعدگی) و بعد از آن هر 6 ماه یک بار در دوره‌ی پاکی باید برای بررسی نخ IUD مراجعه کنید. اما در این پیگیری‌ها معاینه‌ی لگن ضرورتی نداشته و فقط در موارد وجود بیماری‌های منتقله از راه تماس جنسی (STI) و بیماری‌های التهابی لگن (PID) و خروج نسبی یا کامل IUD معاینه‌ی لگن توصیه می‌شود. کم‌خونیِ فقر آهن در استفاده‌کنندگان از IUD که خونریزی‌های شدید دارند نباید مورد غفلت قرار گیرد. اندازه‌گیری هموگلوبین سری اول، یک ماه پس از گذاشتن IUD و سری بعد، سه ماه پس از گذاشتن IUD انجام خواهد شد.

مراجعه پس از پایان مدت اثربخشیIUD:

باید برای خروج IUD اقدام کنید و در صورت نیاز IUD جدید جایگزین شود.

بیشتر بخوانید: تعیین جنسیت جنین

مزایای استفاده از آی‌ یو دی برای جلوگیری از بارداری

  • اثربخشی بالا در جلوگیری از بارداری ؛
  • بازگشت قدرت و توانایی باروری بلافاصله پس از خروج آی‌یودی ؛
  • توانایی پیشگیری از بارداری تا ۱۰ سال ؛
  • عدم نیاز به یادآوری روزانه ؛
  • قابل استفاده در دوران شیردهی ؛
  • نداشتن آثار و عوارض هورمونی بر بدن فرد ؛
  • مشکل ایجاد نکردن برای برقراری رابطه‌ی جنسی ؛
  • تداخل نداشتن با مصرف داروها ؛
  • قابل استفاده تا دوران یائسگی (منوپوز) (اگر فرد قبل از 50 سالگی یائسه شود، آی‌یودی دو سال بعد از یائسگی و در سنین بالای 50 سال، آی‌یودی یک سال بعد از یائسگی باید خارج شود).

نتیجه گیری:

گذاشتن آی یو دی (روشهای جلوگیری از بارداری) ابزاری موثر برای کنترل بارداری است که به زوج‌ها امکان می‌دهد تا به طور فعالانه تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند فرزند داشته باشند یا خیر. این روش‌ها به دسترسی به اطلاعات و آموزش کافی نیاز دارند تا افراد بتوانند انتخاب‌های مناسبی انجام دهند. علاوه بر این، استفاده از روش‌های آی یو دی می‌تواند به بهبود سلامت جنسی زوجین کمک کند و به کنترل بیماری‌های منتقله جنسی کمک کند. اما در همه موارد، مهم است که قبل از انتخاب روش مناسب، افراد با پزشک مشورت کرده و فرآیند تصمیم‌گیری را با دقت انجام دهند تا بهترین روش برای نیازها و وضعیت خود را انتخاب کنند.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
4 پاسخ
  1. سلام من تازه ازدواج کردم میتونم از این دستگاه برای جلوگیری استفاده کنم ؟ بعدا بخوام باردار بشم مشکلی برام ایجاد نمیکنه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف-یلدا