5 / 5. 1

۱۳ دقیقه

جدیدترین روش های جوانسازی واژن

آنچه می خوانید...

جوانسازی واژن به انواع روش‌های جراحی و غیرجراحی اطلاق می‌شود که برای سفت کردن، ترمیم یا بهبود عملکرد جنسی یا ظاهر (یا در برخی موارد هر دو) قسمت های داخلی یا خارجی واژن به کار می رود. جراحی‌ها شامل واژینوپلاستی، لابیاپلاستی و بسیاری دیگر از روش ها هستند و به ‌عنوان گزینه‌ های مناسب برای بهبود زیبایی و فیزیکی اندام تناسلی زنان، بسیار پر طرفدار بوده اند.

جوانسازی واژن چیست؟

بیمارانی که به دنبال گزینه‌ های جوان‌سازی واژن هستند، اغلب از ظاهر و یا عملکرد جنسی آناتومی خود ناراضی هستند. برای بسیاری از افراد، روش‌های جوان‌سازی واژن باعث تسکین علائمی می‌شود که بر عملکرد طبیعی اندام تناسلی تأثیر می‌گذارند، به ویژه پس از: بارداری، زایمان، پیری، و گاهی اوقات از ضربه فیزیکی به ناحیه تناسلی و یا تغییر شکل ژنتیکی.

با این حال، در بیشتر موارد، روش‌های بهبود وضعیت واژن صرفاً به دلایل زیبایی و برای ایجاد احساس بهتر در هنگام رابطه جنسی انجام می‌شوند.

جوانسازی واژن مجموعه ای از عمل های زیبایی است که محبوبیت آن در حال افزایش است و با فناوری ها و تکنیک های جدید به سرعت در حال پیشرفت است.

جوانسازی واژن از چه راه هایی قابل انجام است؟

همانطور که پیشتر گفته شد، امروزه انواع مختلفی از روش های جوانسازی واژن وجود دارد. این مقاله همچنین برخی از درمان های کمتر شناخته شده را که هر ساله توسط جراحان پلاستیک زیبایی در ایالات متحده و سراسر جهان بیشتر انجام می شود را تشریح می کند.

متخصصان زیبایی زنان و جراحان پلاستیک به طور کلی این روش‌ها را به سه گروه مختلف تقسیم می‌کنند: جوان‌سازی داخلی واژن، جوان‌سازی واژن با جراحی، و روش‌های جوان‌سازی واژن با روش های غیر جراحی.

جراحی جوانسازی قسمت داخلی واژن

بر خلاف جراحی هایی که اندام تناسلی خارجی (فرج) یک زن – کلیتورال هود، لابیا و مونس پلاستی را تغییر می دهند – جوانسازی داخلی واژن بر بازسازی و ترمیم دهانه داخلی واژن تمرکز دارد. رایج ترین جراحی‌هایی که بر روی نواحی داخلی واژن متمرکز می شوند، عمل های واژینوپلاستی، پرینوپلاستی و هایمنوپلاستی هستند.

واژینوپلاستی

جراحی واژینوپلاستی تکنیکی است که برای سفت کردن واژن پس از شل شدن آن پس از زایمان یا روند طبیعی پیری استفاده می شود. در این این روش با جراحی پوست اضافی مخاط واژن را برداشته و ماهیچه ها را به هم نزدیک می کند.

پرینوپلاستی

پرینه – ناحیه ای از بافت پوست که از واژن تا مقعد امتداد می یابد – اغلب در اثر پارگی در حین زایمان آسیب می بیند. این روش گاهی اوقات با واژینوپلاستی ترکیب می شود و برای سفت کردن ماهیچه های خلفی و برداشتن پوست اضافی پرینه و مخاط واژن طراحی شده است. این روش برای از بین بردن یا کاهش احساس افتادگی ناحیه واژینال و در عین حال بهبود ظاهر و عملکرد دستگاه تناسلی شناخته شده است. این گزینه برای بیمارانی که شلی واژن ندارند، اما مایل به ترمیم و بهبود عملکرد جنسی و زیبایی ظاهری پرینه پس از زایمان هستند، پیشنهاد می شود.

هایمنوپلاستی

این روش همچنین به عنوان “باکره سازی مجدد” شناخته می شود. این تکنیک جراحی برای بازسازی پرده بکارت طراحی شده است. در بسیاری از موارد، این روش بر روی زنانی از فرهنگ‌هایی انجام می‌شود که برای باکرگی زن قبل از ازدواج ارزش زیادی قائل هستند. برای زنانی در ایالات متحده، تمایل به تجربه دوباره «باکرگی» می‌تواند برای برخی از زنان غیر باکره جذاب باشد.

جراحی جوانسازی قسمت خارجی واژن

در این دسته، تمرکز تکنیک های جراحی بر روی قسمت های خارجی و خارجی واژن است. محبوب ترین روش ها لابیاپلاستی، افزایش لابیا با تزریق چربی، کاهش کلاهک کلیتورال و مونسپلاستی است.

لابیاپلاستی

لب های خارجی و داخلی فرج به ترتیب با نام های لابیا ماژور و لابیا مینور شناخته می شوند. در لابیاپلاستی، یکی از محبوب‌ترین روش‌های جوان‌سازی واژن، بافت اضافی لب‌های بزرگ و کوچک بریده می‌شود. نتایج به منظور تسکین ناراحتی لب های بلندتر لابیا و کاهش طول آنها برای جلوگیری از کشیدن و یا بهبود ظاهر اندام تناسلی است.

لابیاپلاستی با دکتر مهشید کریمی

جوانسازی با تزریق پی آر پی PRP

پی آر پی روشی است که در آن از بیمار خون گرفته شده و طی یک فرایند تبدیل به مایعی شده که پر از پلاکت بوده و برای ترمیم بافت ها و جوانسازی مورد استفاده قرار می گیرد.
در حقیقت پی آر پی همان پلاسمایی است که مملو از پلاکت است. پلاکت ها عامل اصلی جوانسازی و ترمیم هستند. برای تبدیل خون به پی آر پی کافی است مقداری خون از فرد مورد نظر گرفته شده و درون کیت های مخصوص داخل دستگاه سانتریفیوژ قرار گیرد. دستگاه سانتریفیوژ با سرعت زیادی چرخیده و در نهایت مایع زردی به ما می دهد که پر از پلاکت هست. به این پلاکت ها سلول های بنیادی نیز گفته می شود. روش تزریق پی آر پی غیر تهاجمی بوده و نیازی به دوران نقاهت ندارد.

جوانسازی واژن با کربوکسی تراپی

یکی دیگر از روش های کم تهاجمی جوانسازی واژن استفاده از کربوکسی تراپی است. در این روش گاز دی اکسید کربن به ناحیه مورد نظر(واژن) تزریق شده که این عمل می تواند به جوان سازی ناحییه تناسلی کمک کند.

این روش مزایای بسیاری همچون افزایش اعتماد به نفس بانوان، افزایش میل جنسی، رفع چین و چروکهای ناشی از افزایش سن را دربردارد.

کربوکسی تراپی واژن

بزرگ کردن لابیا با تزریق چربی

هدف از بزرگ‌سازی لابیا ایجاد واژن جوان‌تر، با تقویت لابیای ماژور است. دو روش معمولاً در “افزایش حجم لابیا” استفاده می شود که عبارتند از: حجیم کردن لابیا با تزریق چربی و بزرگ کردن لابیا با فیلر هیالورونیک. در روش افزایش حجم لابیا با انتقال چربی، چربی از ناحیه دیگری از بدن، معمولاً معده یا ران‌ها، از طریق لیپوساکشن برداشت می‌شود. سپس چربی به طور یکنواخت در لابیاها تزریق می شود تا با افتادگی و چین و چروک پوست مبارزه شود.

مراقبتهای تزریق چربی

بعد از تزریق چربی به جهت ماندگاری بهتر و بیشتر رعایت یکسری نکات بسیار ضروری است. برای اینکه با این موارد آشنا شوید صحبتهای خانم دکتر مهشید کریمی متخصص زنان، را از دست ندهید.

لابیاپلاستی همزمان با تزریق چربی امکان پذیر است؟

موارد یوجود دارد که پزشک پس از معاینه تشخیص ممی ددهد که با ترکیبی از روش ها مثل لابیاپلاستی و چربی به طور همزمان به اصلاح و رفع مشکل بیمار بپردازد. این روشهای ترکیبی نه تنها مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند بلکه بسیار مفید هم هست

هودکتومی

هودکتومی اغلب می تواند همراه با لابیاپلاستی انجام می شود اما الزامی ندارد. هودکتومی، عبارتست از جدا کردن بافت اضافی از چین های پوستی که کلیتوریس را پوشانده و محافظت می کند.

مونس پلاستی

مونس پلاستی یک عمل جراحی است که به منظور کاهش برآمدگی پوست روی ناحیه شرمگاهی است. این روش اغلب بر روی بیمارانی انجام می شود که مقدار قابل توجهی از وزن خود را از دست داده اند یا دارای پوست شل  شده اند. این روش به عنوان لیفت ناحیه شرمگاهی نیز شناخته می شود.

جوانسازی واژن بدون جراحی

روش های غیرجراحی برای جوانسازی واژن به سرعت در حال محبوبیت هستند. این امر به ویژه در میان زنان میانسال یا مسن که تغییراتی را در اندام تناسلی خود به دلیل زایمان، عدم تعادل هورمونی و روند طبیعی پیری تجربه کرده اند، صادق است. در اینجا برخی از رایج ترین گزینه ها برای جوان سازی ناحیه واژن بدون جراحی آورده شده است:

افزایش حجم لابیا با فیلرهای اسید هیالورونیک

بر خلاف بزرگ‌کردن لابیا با انتقال چربی، بزرگ‌کردن لابیا با فیلرهای اسید هیالورونیک، از فیلر ها به جای چربی برداشته ‌شده برای دستیابی به نتایج مشابه استفاده می‌کند. در این روش، فیلرهای هیالورونیک در لابیاها برای مبارزه با چروک و افتادگی واژن تزریق می شود.

اوشاتO-shot

این روش برای تحریک جریان خون در ناحیه کلیتوریس و دیواره واژن و افزایش حساسیت جنسی طراحی شده است. به بیمار پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP تزریق می شود که برای تحریک رشد سلولی در ناحیه واژن نیز مفید است.

تقویت نقطه جی

تزریق به نقطه G برای افزایش لذت جنسی از طریق افزایش حساسیت واژن طراحی شده است. به نقطهG بیمار اسید هیالورونیک (ماده بوتاکس) تزریق می شود که این کار باعث تشدید رضایت جنسی در زنان در حین رابطه جنسی می شود.

جوانسازی واژن با لیزر و یا RF

در طول فرآیند طبیعی پیری، ناحیه واژن می‌تواند شل شود که همچنین می‌تواند منجر به بی‌اختیاری ادرار، کاهش لذت جنسی، خشکی واژن در حین فعالیت جنسی و سایر مسائل شود. جوانسازی واژن با لیزر یا با فرکانس رادیویی یک روش غیر تهاجمی است که برای بهبود ظاهر واژن و در عین حال بهبود رطوبت، کنترل مثانه و سایر عملکردهای مهم اندام تناسلی داخلی و خارجی طراحی شده است.

مناسب ترین افراد برای جوانسازی واژن

به طور کلی، افراد متقاضی و ایده آل برای هر نوع روش تهاجمی یا غیر تهاجمی جوانسازی واژن از سلامت کافی و مناسبی برخوردارند و ذهنیتی واقع بینانه و مثبت در مورد جراحی یا روشی که علاقه مند به انجام آن هستند، دارند.

این افراد برای گزینه های جوانسازی واژن با جراحی داخلی زنانی هستند که پس از زایمان، کاهش وزن یا روند طبیعی پیری، شلی واژن، افتادگی و یا بی اختیاری ادرار را تجربه کرده اند.

متقاضیان مناسب برای جراحی جوانسازی قسمت خارجی واژن یا روش‌های غیرجراحی واژن کسانی هستند که ناراحتی یا درد فیزیکی را به دلیل بزرگ شدن یا کشیده شدن لب‌ها، به دلیل ساییدگی، کشیدن یا مالش به لباس تجربه کرده‌اند. سایر افراد متقاضی، احساس نارضایتی از ظاهر واژن خود را ابراز می کنند که معمولاً به دلیل دفرمه شدن لابیا است. در جوانسازی با لیزر، متقاضیان ایده آل کسانی هستند که امیدوار به بازگرداندن سفتی، افزایش لذت جنسی و بازگرداندن کنترل مثانه دستگاه تناسلی و همچنین مشتاق برای بهبود ظاهر واژن نیز هستند.

چه کسانی نباید عمل جوانسازی واژن را انجام دهند؟

بیماران باید در مورد خطرات و عوارض روش های جوانسازی واژن بایستی با جراح خود صحبت کنند. آنها همچنین باید از مزایای بالقوه جراحی آگاه باشند و انتظاری واقع بینانه از نوع نتایجی داشته باشند که قرار است شاهد آن باشند. روش های جوانسازی واژن برای بیمارانی که به دنبال درمان اختلالات روانی-جنسی مانند ناتوانی در ارگاسم در حین رابطه جنسی یا کاهش میل جنسی هستند، طراحی نشده است. در حالی که بسیاری از این روش ها می توانند لذت جنسی را افزایش داده و تشدید کنند، اما نمی توانند عدم تعادل هورمونی یا سایر علائمی را که ممکن است باعث کاهش میل جنسی شوند، درمان کنند.

چگونه باید برای عمل جوانسازی واژن آماده شد؟

قبل از انجام عمل جوانسازی واژن، از بیماران خواسته می شود که یک معاینه فیزیکی انجام دهند تا برای عمل آماده شوند. در بیشتر موارد، بیماران برای آماده شدن برای درمان، یک پاکسازی روده بزرگ نیز دریافت می کنند. همچنین به بیمار تجویز می شود که حداقل دو هفته قبل از جراحی یا درمان، مصرف آسپرین، ایبوپروفن و سایر داروهای ضد التهابی، برخی مکمل ها و داروهای گیاهی و برخی مولتی ویتامین ها را متوقف کند. اگر بیمار سیگار می کشد، از وی خواسته می شود حداقل دو هفته قبل و بعد از عمل سیگار کشیدن را ترک کند تا خطر عوارض جدی کاهش یابد. پزشک متخصص زنان همچنین ممکن است قبل و بعد از انجام روشهای جوانسازی به منظور مقایسه، از اندام تناسلی بیمار عکس بگیرد و سابقه پزشکی، داروهای فعلی که مصرف می کند، آلرژی ها و سایر نگرانی های مربوط به سلامت زنان را قبل از درمان با وی در میان بگذارد.

مراقبت های بعد از درمان با جراحی

جوانسازی واژن با جراحی: در بیشتر موارد، بیماران پس از حدود شش هفته می توانند پس از جراحی جوانسازی واژن بهبود پیدا کنند. بلافاصله پس از جراحی، بیماران می توانند راه بروند. در 24 تا 48 ساعت اول پس از جراحی، به بیماران آموزش داده می شود که با استفاده از کمپرس یخ بر روی نواحی زخم، درد، تورم و کبودی را به حداقل برسانند. همچنین برای تسکین هر گونه ناراحتی پس از جراحی، توسط جراح برای آنها داروهای ضد درد تجویز می شود. بیماران باید بتوانند بیشتر فعالیت های معمول خود را پس از حدود یک هفته استراحت فیزیکی از سر بگیرند (و به سر کار بازگردند). با این حال، به بیماران توصیه می شود که فعالیت بدنی شدید مانند بلند کردن اجسام سنگین، دویدن یا پریدن را برای حداقل 72 ساعت یا بیشتر پس از جراحی جوانسازی واژن محدود کنند. در طول این دوره بهبودی، به بیماران آموزش داده می‌شود که برای راحتی و جلوگیری از ایجاد مزاحمت برای نواحی زخم، لباس زیر نخی و گشاد زیر شلوار خود بپوشند. همچنین مهم است که بیماران حداقل تا شش هفته پس از عمل از داشتن رابطه جنسی، قرار دادن تامپون، شنا کردن، استفاده از جکوزی، یا وان حمام خودداری کنند. ورزش‌های شدید، اسب‌سواری، موتورسواری و سایر فعالیت‌های مشابه نیز در دوران نقاهت ممنوع است.

مراقبت های بعد از درمان جوانسازی واژن بدون جراحی

برای بیمارانی که درمان‌های غیرجراحی جوان‌سازی واژن مانند جوان‌سازی با لیزر یا استفاده از فیلرها را انجام می‌دهند، زمان بهبودی و نقاهت معمولاً بسیار کوتاه‌تر و کمتر دردناک است. در حالی که بیماران تشویق می شوند بلافاصله پس از عمل خود به تمام فعالیت های عادی خود بازگردند، مقاربت جنسی برای حداقل یک هفته پس از درمان ممنوع است.

مزایای روش های جوانسازی واژن چیست؟

ناحیه تناسلی یک زن می تواند تغییرات چشمگیری را پس از زایمان، کاهش وزن و اثرات طبیعی پیری بر بدن تجربه کند. واژینوپلاستی، لابیاپلاستی و سایر روش‌های جوان‌سازی واژن می‌تواند راه‌حل‌های جذابی برای کسانی باشد که به دنبال بهبود عملکرد و ظاهر واژن خود هستند. این جراحی‌ها و درمان‌های ترمیمی برای هدف قرار دادن نواحی مشکل‌دار مانند عضلات شل یا آویزان و پوست اضافی از نواحی واژن طراحی شده‌اند. عضلات سفت‌تر واژن می‌توانند لذت جنسی را افزایش داده و رطوبت را بازگردانند، بی‌اختیاری ادرار و مشکلات کنترل مثانه را کاهش داده و همچنین ظاهر واژن را ترمیم و بهبود می کند. این نتایج می تواند کیفیت سلامت جسمی، عاطفی و جنسی زنان را تا حد زیادی بهبود بخشد.

مزایای روش های جوانسازی واژن

روش‌های جوان‌سازی واژن، می‌توانند با ایجاد ناحیه تناسلی تنگ‌تر، جوان‌تر و به طور کلی جذاب‌تر، اعتماد به نفس زنان را افزایش دهند. واژن سفت‌تر و جذاب‌تر می‌تواند روابط جنسی را هم برای زن و هم برای همسرش بهبود بخشد. به طور کلی، روش های جوانسازی واژن می تواند چندین مزیت مهم را برای بسیاری از زنان به همراه زمان بهبودی نسبتا کوتاه و بدون عارضه داشته باشد.

جوانسازی واژن چه مضراتی دارد؟

بسیاری از زنان پس از انجام عمل جراحی جوانسازی واژن، بهبود ظاهر، زندگی جنسی بهتر، کنترل قوی‌تر مثانه و چندین مزیت دیگر را گزارش می‌دهند. روش‌های جوان‌سازی واژن برای درمان علائم دیگر، مانند آتروفی واژن، بی‌اختیاری استرسی ادرار، یا اختلال عملکرد جنسی پاک‌شده است.

در حالی که درمان‌های غیرتهاجمی هنوز برای برخی مشکلات مؤثر نیستند، برخی از منتقدان جراحی‌های تهاجمی‌تر برای جوان‌سازی واژن، این درمان‌ها را هم بی‌اثر و هم خطرناک می‌دانند. با وجود افزایش تقاضا برای این نوع جراحی‌ها، انتقادات و بحث‌های زیادی وجود دارد که لزوم جراحی‌های جوان‌سازی واژن – از جمله لابیاپلاستی، واژینوپلاستی و جراحی‌های بزرگ‌کردن لابیا را زیر سوال می‌برد. حقیقت امر این است که مطالعات بسیار کمی انجام شده است که نتایج دراز مدت و اثرات منفی روش‌های جوان‌سازی واژن را آزمایش می‌کند، و برای کسانی که علاقه‌مند به جستجوی مؤثرترین و سودمندترین گزینه‌ها برای این درمان‌ها هستند، باید احتیاط کرد.

منبع:

https://aedit.com/procedure/vaginal-rejuvenation

دکتر مهشید کریمی

دوره ی راهنمایی و دبیرستان را با دیپلم ریاضی از مدرسه تیزهوشان به اتمام رساندم. جز نفر برتر رشته برق در دانشگاه شریف به تحصیل ادامه دادم ولی به دلیل علاقه به رشته پزشکی و اصرار و حمایت های پدرم تغییر رشته داده و در سال 1375 تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران را آغاز کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف-یلدا