5 / 5. 1

۷ دقیقه

آی یو آی چند درصد موفقیت آمیزاست؟

آنچه می خوانید...

بسیاری از زوجین  بر حسب نظر متخصص زنان برای آی یو آی که یک درمان ناباروری است اقدام  می کنند. آی یو آی iui یک  روش درمان ناباروری ساده است که  در موارد مختلفی استفاده می شود. مثلا زمانی که زوجین مشکل ناباروری به علت ناشناخته دارند، ناتوانی جنسی آقایان و عدم انزال درون واژن (زودانزالی یا دیر انزالی در مردان )، آندومتریوز تخمدان، وجود اسپرم های بیش از حد طبیعی، زنانی که دچار ترشحات آنتی اسپرم می باشند، وجود آنتی اسپرم یا آنتی بادی در مایع منی، اختلالات عملکردی تخمک گذاری و غیره. طبق تحقیقات انجام شده و آمارهای بدست آمده احتمال باروری با آی یو آی ۳۵ تا ۴۰ درصد افزایش می‌یابد و امکان تعیین جنسیت دقیق ۷۰ الی ۸۰ درصد تخمین زده می‌شود. این احتمال در روند ivf ناباروری نیز از 35تا 40 درصد است اما هزینه آی وی اف کمی بالاتر است و شرایط دیگری را می طلبد. اما چه مراقبت‌هایی بعد از آن لازم است تا زوجین یک آی یو آی موفق را تجربه کنند؟ چند درصد از زوجین با این روش بارداری را تجربه می کنند؟

با ما در این مقاله همراه باشید تا در خصوص جزئیات این روند بیشتر توضیح دهیم.

چرا IUI به عنوان اولین روش درمان ناباروری انتخاب می شود؟

آی یو آی یکی از شیوه های درمانی ناباروری است که در این روش اسپرم به درون حفره رحم تزریق می‌شود. با این کار احتمال تماس تخمک و اسپرم در محیط داخلی رحم برای ایجاد لقاح بیشتر می‌شود و شانس بارداری افزایش پیدا می‌کند.

چرا این روش توصیه می شود؟

این روش بسیار ساده است. بدون درد است ، غیرتهاجمی است و نیازی به بستری و بیهوشی ندارد و هزینه بسیار پایینی دارد. به همین دلیل به عنوان اولین روش برای درمان ناباروری استفاده و توصیه می شود.

روش آی یو آی طی چه مراحلی انجام می شود؟

گفتیم که این روش بسیار ساده است و بدون درد و خونریزی و حتی نیاز به بیهوشی در مطب یا بیمارستان قابل انجام است. در این روش در ابتدا تولید تخمک انجام می شود. ( در این مرحله ممکن است پزشک متخصص زنان برای تحریک تخمدان ها و آزاد شدن تخمک های بیشتر دارو تجویز کند)  تعیین زمان تخمک گذاری، گرفتن یک نمونه اسپرم از مرد و شستشوی آن در محیط آزمایشگاه، انتقال اسپرم به داخل رحم. پس از آن باید صبر کنید تا تست بارداری بدهید و نتیجه را ببینید.

چند روز پس از آی یو آی باید تست بارداری بدهیم؟

بعد از آنکه مراحل آی یو آی انجام شد برخی از پزشکان انجام رابطه جنسی را برای اطمینان از وجود اسپرم کافی درهنگام تخمک گذاری را توصیه می کنند. تست بارداری را حدود دوهفته یا 15 روز پس از انجام آی یو آی باید انجام دهید.

رابطه جنسی بعد از آی یو آی مجاز است یا ممنوع ؟

برای زوجین این سوال مطرح است که در این دوران نزدیکی داشته باشند یا خیر؟ بهترین حالت این است که دوتا سه روز بعد از آی یو آی از انجام رابطه جنسی بپرهیزند اما توصیه نمی شود که این فاصله  از 5 روز بیشتر شود چون باعث می شود کیفیت اسپرم ها کم شود و تحرک آنها پایین بیاید. بنابراین زمان ایده آل برای فاصله رابطه جنسی همان دوتا سه روز اول پس از آی یو آی است.

آیا بعد از انجام آی یو آی نیاز به استراحت مطلق دارید؟

یکی از دغدغه های شما این است که برای گرفتن نتیجه بهتر بعد از آی یوآی چقدر باید استراحت کنید؟ باید گفت آی یو آی یک روش خیلی راحت و بدون درد و بیهوشی است بنابراین نیاز به مشکل خاص یا استراحت خاصی ندارد. توصیه ما این است که تا 24 ساعت بعد از انجام آی یو آی تنها مقداری از فعالیت خود کم کنید. نه اینکه بدون فعالیت باشید تنها محدودیت فعالیت.

و تا دوهفته بعد از آی یو آی چیزهای سنگین بلند نکنید تا نتیجه آن مشخص شود.

آیا ممکن است در اولین تلاش آی یو آی بارداری صورت بگیرد؟

بله این امر امکان پذیر است در بسیاری از موارد فرد پس از انجام آی یو آی باردار می شود. این نمونه ها را در زیر می توانید مشاهده کنید که توسط دکتر مهشید کریمی انجام گرفته است.

نمونه بارداری های موفق در اولین تلاش

آیا ممکن است طی آی یو آی بارداری چندقلویی اتفاق بیفتد؟

معمولا اگر طی سیکل قاعدگی بیش از یک تخمک آزاد شود و آنها توسط اسپر باردار شوند، بارداری چندقلویی اتفاق می افتد.روش های کمک باروری مثل آی یوآی و آی وی اف از عواملی هستند که می توانند باعث افزایش میزان چندقلویی بشوند. تقریبا در همه موارد آنچه ترجیح داده می شود کاهش جنین منتقله به بدن مادر است تا باتوان از این عارضه جلوگیری کرد. هرچند چندقلویی ممکن است برای زوجین خیلی هیجان انگیز باشد و زوجین خودشان درخواست میی دهند که دوقلویی یا چندقلویی باردار بشوند . اما باید دانست که زایمان زودرس ، فشار خون بارداری، کم خونی ، نقایص زمان تولد، افزایش غیر طبیعی مایع آمنیوتیک ، سقط جنین، خونریزی بعد از زایمان و ازز همه مهمتر از دست رفتن یک قل در این بیماران بسیار شایع تر است. بنابراین به هیچ وجه در این روش ها  بارداری چندقلویی توصیه نمی شود.

نکات مهم برای نتیجه گرفتن آی یو آی

دکتر مهشید کریمی

دوره ی راهنمایی و دبیرستان را با دیپلم ریاضی از مدرسه تیزهوشان به اتمام رساندم. جز نفر برتر رشته برق در دانشگاه شریف به تحصیل ادامه دادم ولی به دلیل علاقه به رشته پزشکی و اصرار و حمایت های پدرم تغییر رشته داده و در سال 1375 تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران را آغاز کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تخفیف-یلدا