۱۰ دقیقه

5 / 5. 3

روش آی یو آی برای تعیین جنسیت

آنچه می خوانید...

iui یا آی یو آی ناباروری یکی از روش های درمانی موفق در زمینه ناباروری است. بسیاری از زوجین که تمایل به داشتن فرزند دارند اما به دلایل مختلفی قادر به فرزند آوری نیستند ، به توصیه پزشک متخصص زنان می توانند از روش های مختلف درمان ناباروری همچون IUI استفاده کنند. در این مقاله از سایت دکتر مهشید کریمی می‌خواهیم به شرح جزئیات بیشتری در رابطه با این روش درمانی موفق بپردازیم. با ما همراه باشید.

تماس با دکتر مهشید کریمی

درمان ناباروری با روش آی یو آی تعیین جنسیت

نمونه بارداری‌های مثبت با استفاده از روش IUI

IUI و یا تلقیح داخل رحمی روشی برای قرار دادن اسپرم در داخل رحم خانم ها به منظور تصحیح عمل لقاح و یا باروری است. هدف از انجام IUI افزایش تعداد اسپرم هایی است که فالوپ می رسند و احتمال بارداری را افزایش می دهند. IUI به عنوان اولین قدم در درمان ناباروری زوجین روشی بسیار گسترده است که معمولا قبل از انجام ای وی اف صورت می پذیرد.

درصورتی که نیاز به مشاوره با متخصص زنان دارید می‌توانید از طریق فرم زیر با ما در تماس باشید.

نام و نام خانواگی
شماره تماس
پیام
فرم‌ با موفقیت ثبت شد!
لطفا دوباره تلاش کنید

چه زمانی از روش IUI آی یو آی ناباروری استفاده می شود؟

پزشک ممکن است در برخی از نازایی ها از این روش استفاده کند که این موارد عبارتند از:

 • ناباروری به دلایل نا مشخص و ناشناخته
 • نازایی به دلیل عامل مردانه (کم بودن و کم ترحی اسپرم ها, کم بودن حجم مایع منی
 • مشکل در انزال و عدم امکان انزال درون واژن توسط مرد بر اثر ناتوانی جنسی
 • اختلالات رحم از جمله: تشکیل بافت زخم در دهانه رحم, غیر طبیعی بودن ترشحات دهانه رحم و….
 • نازایی به دلیل اختلالات عملکردی تخمک گذاری

مزایای روش استفاده از آی یو آی ناباروری

چرا از IUI به عنوان اولین روش در درمان ناباروری استفاده می شود؟ IUI یکی از روش های درمانی ناباروری است که در آن اسپرم به درون حفره رحم تزریق می شود. این کار باعث میشود احتمال تماس تخمک و اسپرم درون رحم بیشتر شود و لقاح صورت بگیرد و شانس بارداری افزایش بیابد.
چرا این روش توصیه میشود؟

این روش مزایای بسیاری دارد از جمله اینکه :

 • بدون درد است
 • نیازی به بیهوشی و بستری ندارد
 • بسیار ساده است
 • غیرتهاجمی است
 • هزینه بسیار پایینی دارد.

درصد موفقیت آی یو آی در اغلب موارد بسیار بالاست. با انتخاب متخصص زنان که در امر ناباروری تبحر بالایی دارد می توانید با شانس بالاتری این روش را انجام دهید.

مزیت های آی یو آی

مراحل انجام روش آی یو آی(IUI) ناباروری

مراحل انجام IUI به طور معمول به ترتیب زیر است:

تولید تخمک

تخمدان ها به چندین روش تخمک تولید می کنند که با توجه به تشخیص پزشک شما ممکن است یک دوره تخمک گذاری را بدون استفاده از داروهای محرک انجام دهد. به طور معمول تخمدان های زنان در هر ماه تعداد یک تخمک آزاد می کنند. ممکن است پزشکتان مصرف داروهای بارداری را در ابتدای عادت ماهانه شما توصیه کند تا تخمدان ها با تحریک شدن بیش از یک تخمک آزاد کنند.

تعیین زمان تخمک گذاری

زمان تلقیح اسپرم به داخل رحم نسبت زمان تخمک گذاری انجام شود که برای این کار پزشک باید زمان تخمک گذاری را تشخیص دهد. برای این منظور ممکن است پزشک برای تعیین زمان مشخص تخمک گذاری تزریق آمپول hcg را تجویز کند.

شست و شوی اسپرم

در روز عمل IUI مرد یک نمونه اسپرم را ارائه می دهد که این اسپرم ها در آزمایشگاه شستشو داده می شوند و اسپرم های مقاوم تر در مقدار کمی مایع تجمع می کنند.

تلقیح اسپرم

پزشک اسپرم های مقاوم تر که در کمی از مایع تجمع کردند را توسط یک لوله ی باریک و بلند که کاتتر نام دارد را از راه دهانه رحم به داخل رحم منتقل می کند. این کار معمولا در چند دقیقه و بدون درد انجام می شود اما برخی از خانم ها ممکن است دچار گرفتگی خفیف ماهیچه ها شوند.

تست بارداری

حدود دو هفته بعد از انجام IUI و تلقیح اسپرم به داخل رحم تست بارداری گرفته می شود. برخی از پزشکان برای اطمینان از وجود اسپرم کافی در زمان تخمک گذاری رابطه جنسی بعد از انجام IUI را توصیه می کنند.

عوارض روش IUI ناباروری چیست؟

این روش یکی از روش های کم خطر می باشد اما با این حال گاهی ممکن است دچار عفونت شوید که این اتفاق معمولا در هنگام استفاده از داروهای بارداری ممکن است رخ دهد. مصرف داروهای باروری تحریک کننده تخمک احتمال دو قلو و یا چند قلوزایی را افزایش می دهد که این بارداری جزو بارداری های پر خطر محسوب می شود. استفاده از داروی گنادوتروپین‌ احتمال بروز سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ها را افزایش می دهد.
در سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ها,تخمدان ها به طور موقت بزرگ می شوند و مایع درون آن به داخل شکم راه پیدا می کند و این سندرم را آزاردهنده می کند. در موارد بسیار نادری ممکن است مصرف این دارو منجر به نوع شدید این سندرم و نیاز به بستری شدن داشته باشد.

تعیین جنسیت موفق با آی یو آی

مراقبت های قبل از انجام IUI

برای آنکه یک تعیین جنسیت موفق داشته باشید بهتر است مراقبتهای ذکر شده توسط پزشک را حتما گوش کنید.

 • قبل از انجام عمل IUI بهتر است 1 تا 3 روز از نزدیکی و انزال خودداری شود.
 • قبل از انجام IUI ممکن است پزشکتان دستور آزمایشات زیر را دهد: آزمایش های خون روتین مانند آزمایش تیروئید, آزمایش گروه خونی, غربالگری بیماری های ژنتیکی, گرفتن عکس رنگی از داخل رحم

مراقبت های بعد از انجام IUI

بعد از انجام دادن هر عملی معمولا نیاز به مراقبت‌هایی داریم که با توجه به سنگینی عمل مورد نظر متفاوت خواهد بود. بهترین متخصص زنان که برای شما این عمل را انجام می دهد باید نسبت به مراقبت های لازم به شما آگاهی بدهد. رعایت موارد زیر بعد از عمل می تواند به شما کمک کند:
استراحت بعد از انجام عمل IUI

بعد از انجام عمل IUI ممکن است پزشک شما از شما بخواهد تا به مدت 10 الی 15 دقیقه دراز بکشید اما این باور که بعد از انجام IUIباید استراحت مطلق داشته باشید باوری اشتباه است هر چند که اگر در طول آن روز به استراحت بپردازید و به خودتان فشار نیاورید بهتر است زیرا حتی اگر از لحاظ جسمی عملی ساده باشد ولی از لحاظ روحی فشار روانی را متحمل شده اید.

انجام فعالیت های سنگین

از انجام فعالیت و ورزش های سنگین بعد از انجام این عمل پرهیز کنید. اگر قبل از انجام این عمل از داروهای بارداری استفاده کرده اید ممکن است تخمدان ها همچنان حساس باشند و و نیازمند مراقبت و حافظت باشند. همچنین توصیه می شود بعد از انجام این عمل از شنا کردن و قرار گرفتن داخل وان خودداری کنید زیرا ممکن است خطر عفونت واژن را افزایش دهد.


لکه بینی و خونریزی بعد از انجام IUI

ممکن یک یا دو روز بعد از انجام این عمل دچار لکه بینی و یا خونریزی به مقدار کم باشید که این اتفاق طبیعی است و جای نگرانی ندارد.
در انتها باید بیان کنیم که روش IUI یکی از روش های اولیه و کم هزینه در درمان ناباروری می باشد و این روش قبل از انجام روش های تهاجمی مانند ZIFT و IVF انجام می شود.

سوالات متداول بارداری به روش IUI

دکتر مهشید کریمی

دوره ی راهنمایی و دبیرستان را با دیپلم ریاضی از مدرسه تیزهوشان به اتمام رساندم. جز نفر برتر رشته برق در دانشگاه شریف به تحصیل ادامه دادم ولی به دلیل علاقه به رشته پزشکی و اصرار و حمایت های پدرم تغییر رشته داده و در سال 1375 تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران را آغاز کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف-یلدا