5 / 5. 2

۱۵ دقیقه

سفید کردن ناحیه تناسلی و روش های آن

آنچه می خوانید...

سفید کردن واژن امروزه به یکی از دغدغه های بسیاری از بانوان تبدیل شده است چرا که واژن از قسمت های مهم بدن آنان به شمار می رود و زیبایی و سفید بودن این ناحیه، تاثیر بسیاری در روابط جنسی و اعتماد به نفس آنان می تواند داشته باشد.  واژن به طور طبیعی دارای رنگ تیره تری نسبت به سایر قسمت های بدن می باشد و دلیل آن نیز تراکم رنگدانه ها یا ملانین در این ناحیه از بدن می باشد. همچنین با افزایش سن و پیری نیز ممکن است رنگ ناحیه واژن تیره تر گردد. همچنین تغییر رنگ واژن می تواند مربوط به ژنتیک افراد و عدم تعادل هورمونی در بدن آنها باشد. دلایل دیگری که موجب تیرگی بیش از حد واژن می شود که این موارد عبارت است از : سو تغذیه، عفونت واژن، چاقی و اضافه وزن، پوشیدن شلوار چسبان، لباس های زیر مصنوعی و پلاستیکی، تراشیدن موها در ناحیه تناسلی، کمبود ویتامین و … می باشد. در این مقاله به روش های سفید کردن ناحیه تناسلی می پردازیم.

پاسخ به رایج ترین سوالات درباره سفید کردن واژن

voice
سفید کردن واژن

تیرگی ناحیه تناسلی

تیرگی ناحیه تناسلی به دلیل تجمع رنگ دانه ها در این ناحیه اتفاق می افتد. بایستی بدانید که تیرگی پوست هیچ عارضه ای نخواهد داشت و این تیرگی به دلیل افزایش ملانین در پوست اتفاق می افتد. به طور معمول در ابتدا به صورت لک های کوچک است که به مرور بیشتر خواهد شد.

سفید کردن واژن- گیف

دلایل تیرگی ناحیه تناسلی

عوامل زیادی می تواند زمینه ساز تیرگی ناحیه تناسلی شود بایستی بدانید که در ادامه به این عوامل می پردازیم:

ژنتیک و نژاد پوستی

یکی از اصلی ترین دلایل تیرگی ناحیه تناسلی ژنتیک و نژاد ایرانی می باشد. به طور معمول افزایش ملانین از عوامل تیرگی ناحیه تناسلی می شود که این معضل در تمامی نژادها وجود دارد ولی در افراد سفید پوست کمتر است.

افزایش سن

یکی از عواملی تاثیر گذار بر پوست افزایش سن و تیرگی و شل شدن تدریجی ناحیه تناسلی می باشد. تیرگی ناحیه تناسلی به مرور زمان و با افزایش سن یک عامل اجتناب ناپذیر است اما می توان با تغییر سبک زندگی و عادت های روزانه این روند را کند تر نمود.

باکتری و قارچ

ابتلا به بیماری های عفونی و قارچی می تواند از عوامل تاثیر گذار بر تیرگی ناحیه تناسلی باشد. در این بینی عفونت واژن از مواردی است که بایستی مورد بررسی و درمان قرار گیرد که در این صورت به منظور پیشگیری از چنین عواملی از درمان این بیماری غافل نشوید.

تعریق زیاد

تعریق زیاد در هر ناحیه از بدن می تواند سبب تیرگی آن ناحیه شود. ناحیه تناسلی یک ناحیه مرطوب است که تعریق سبب اسیدی شدن این ناحیه و انجام فعل و انفعالات شیمیایی می شود که در نهایت منجر به تیرگی این ناحیه می شود.

بارداری و زایمان

در طول دوران بارداری با تغییرات هورمونی مواجه می شویم و هورمون استروژن تغییر کرده و همین امر می تواند سبب تیرگی ناحیه تناسلی شود که از شایعترین دلایل تیرگی در افراد می باشد.


اصطکاک یا سایش با لباس

سایش پوست با لباس های زبر و ضخیم از دلایل تیرگی پوست خواهد بود که اثرات این عامل در طولانی مدت قابل مشاهده خواهد بود.

رابطه جنسی

تماس جنسی از مواردی است که می تواند سبب اصطکاک پوست و تعریق زیاد شود و در روند تیرگی پوست بی تاثیر نیست.

روش های سفید کردن ناحیه تناسلی

اگرچه داشتن واژن تیره رنگ کاملاً طبیعی است، اما برای برخی از خانم ها ممکن است آزار دهنده باشد. با این حال، وقتی صحبت از واژن می شود، باید بسیار مراقب بود که از چه مواد و روشی برای سفید کردن استفاده می شود تا از ایجاد عفونت واژن یا حتی تغییر سطح PH جلوگیری کند. مشکل پوست واژن این است که دارای بیشترین تراکم ملانوسیت ها (سلول های سازنده رنگدانه) نسبت به سایر قسمت های بدن است.

همانطور که در قسمت اول اشاره شد، تیرگی ناحیه تناسلی دلایل مختلفی دارد. بنابراین اگر تیرگی واژن به دلیل عوامل مانند عفونت و یا کمبود ویتامین و تغذیه باشد، اولین راه برای بهبود شرایط، برطرف کردن این مشکلات است. مصرف آنتی بیوتیک و یا مکمل های غذایی ( مانند قرص و کپسول های ویتامین ) می تواند از تیرگی بیشتر واژن جلوگیری کند. بنابراین اولین راه برای بهبود تیرگی ها رفع نیاز های اولیه و رعایت بهداشت فردی است. به طور معمول برای از بین بردن تیرگی ها در ناحیه تناسلی و واژن وجود دارد که عبارت است از استفاده از کرم های سفید کننده و محصولات گیاهی و شیمیایی، استفاده از ماسک ها و روش های خانگی، سفید کردن واژن با لیزر و استفاده از مزوتراپی و کربوکسی تراپی می باشد.

روش-های-سفید-کردن-واژن

روش های خانگی سفید کردن ناحیه تناسلی

روش های خانگی متعددی برای سفید کردن ناحیه تناسلی و واژن وجود دارد مانند استفاده از ماست، آبلیمو، روغن نارگیل و غیره. اما به استفاده از این روش ها نیز نقد های وارد است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم. آب لیمو یکی از گزینه های برای سفید کردن واژن  است اما در واقع گزینه خوبی نیست زیرا خیلی تاثیرگذار نمی باشد. استفاده از ماست به دلیل اینکه دارای اسید لاکتیک نیز توصیه می گردد، زیرا اسید لاکتیک به عنوان یک لایه بردار ملایم عمل می کند اما غلظت آن در حدی نیست که بتواند در رنگدانه های پوست تفاوتی ایجاد کند. سفیده تخم مرغ یکی دیگر از ماسک های سفید کننده است که تاثیر آن آنی و گذار است و فقط موجب سفت و محکم شدن بافت واژن می گردد.

یکی دیگر از روش های خانگی استفاده از روغن نارگیل است، روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب و ویتامین E است که می تواند پوست را روشن کند، اما نتایج حاصل از آن بسیار زمانبر و طولانی است و در نهایت اثرگذاری در سفید کردن ناحیه تناسلی نخواهد داشت. بدین ترتیب استفاده از روش های سریع تر با مشاوره پزشک زنان توصیه می گردد.

استفاده از کرم ها با ترکیبات گیاهی برای روشن سازی ناحیه تناسلی

کرم ها با ترکیبات گیاهی و شیمیایی به هیچ عنوان بر روشن شدن ناحیه تناسلی کمک بسزایی نخواهد کرد، به طور معمولا کرم های گیاهی و شیمیایی بدون هیچ گونه افزودنی بوده و معمولا عارضه ای نخواهند داشت اما بدانید اگر برای روشن سازی این ناحیه روشی موثر و ماندگار نمی باشد.

سفید کردن ناحیه تناسلی با لیزر

یکی از بهترین و سریعترین راه های که اغلب غیر تهاجمی نیز محسوب می شود استفاده از لیزر برای روشن کردن ناحیه تناسلی است. در این روش با استفاده از پرتوهای متمرکز نور یا همان دستگاه لیزر و تاباندن آنها به قسمت های مورد نیاز، ملانین پوست کاهش پیدا کرده و در نتیجه رنگ پوست روشن تر می گردد.

همچنین با استفاده از گرمای حاصل از پرتوهای نور، خونرسانی به بافت واژن بیشتر شده که این مساله نیز در زیبایی و جوانسازی واژن موثر است. بسته به میزان و شدت تیرگی ها، معمولا بین دو تا سه جلسه برای روشن شدن پوست واژن نیاز است. در این روش نیاز به بیهوشی و یا بی حسی نیست و درد آن مشابه درد سوزن است. نکات مهمی که در رابطه با سفید کردن واژن به وسیله لیزر وجود دارد مراقبت های قبل و بعد از آن است. عدم استفاده از هرگونه کرم روشن کننده و یا ماسک خانگی برای سفید کردن ناحیه تناسلی قبل و بعد از لیزر ممنوع می باشد. پوشیدن لباس تنگ و داشتن رابطه جنسی نیز تا یک هفته پس از لیزر نباید صورت گیرد.

سفید-کردن-واژن-با-لیزر

سفید کردن ناحیه تناسلی با کربوکسی تراپی

با پیشرفت علم و تکنولوژی دستگاه های در حیطه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد که می تواند در درمان و زیبایی ها بسیار موثر باشد. یکی از تکنیک های جوانسازی واژن و سفید کردن استفاده از کربوکسی تراپی است که روشی کم تهاجمی بوده و با حداقل درد به از بین بردن تیرگی های بدن کمک می نماید.

این تکنیک با تزریق گاز طبیعی CO2 به زیر پوست سبب اقزایش خونرسانی و اکسیژن رسانی به ناحیه مورد نظر می شود که به تولید کلاژن و از بین بردن لایه ملانین که سبب تیرگی ناحیه تناسلی می شود، کمک بسزایی خواهد نمود.

کربوکسی تراپی ماندگاری بسیار بالایی داشته و اثر آن به سرعت نمایان می شود، برخی از پزشکان برای روشن سازی ناحیه تناسلی به صورت همزمان از این روش با سایر روش ها استفاده می نمایند تا میزان اثرگذاری آن بالا و نتیجه بخش باشد.

کربوکسی تراپی واژن مزیت های بسیاری همچون، عدم نیاز به بستری، بدون هیچ گونه درد و ناراحتی و عارضه ای قابل انجام است و تعداد جلسات آن بسته به میزان تیرگی بدن متفاوت می باشد.

کربوکسی-تراپی-واژن

رفع تیرگی واژن با مزوتراپی

از دغدغه های جوامع امروزی زیبایی ناحیه تناسلی می باشد، که در این میان روش های متعددی برای زیبایی و رفع تیرگی ناحیه تناسلی وجود دارد که یکی از این روش ها مزوتراپی می باشد. مزوتراپی روشی است که مواد معدنی، ویتامین ها، آنزیم هایی را به ناحیه مورد نظر تزریق می نماید. این تزریق کمک بسزایی در تولید کلاژن سازی و رفع تیرگی ناحیه تناسلی دارد.

تعداد جلسات سفید کردن ناحیه تناسلی

تعداد جلسات بسته به عوامل مختلفی همچون روش روشن سازی واژن و شرایط بیمار متفاوت می باشد. تعیین تعداد جلسات پس از بررسی ها و معاینات حضوری مشخص می گردد. گاها تعداد جلسات روشن سازی بین سه تا پنج جلسه متغیر می باشد و پزشک در برخی موارد از چند روش برای رسیدن به نتیجه مطلوب در زمان کوتاه تر می نماید.

ماندگاری سفید کردن واژن

مدت زمان ماندگاری سفید کردن ناحیه تناسلی براساس شرایط بیمار متفاوت است. عدم رعایت هر کدام از عواملی که سبب تیرگی ناحیه تناسلی می شود می تواند مدت زمان ماندگاری را کاهش دهد.

مراقبت های بعد از سفید کردن ناحیه تناسلی

سفید کردن واژن با هر روشی دوران نقاهت خاصی ندارد و در صورت آنکه از لیزر برای سفید کردن واژن استفاده کردید می توانید از کمپرس سرد و پماد های موضعی جهت کاهش احساس سوزش استفاده نمایید.

  • استفاده از لباس های نخی و راحتی
  • عدم برقراری تماس جنسی به مدت دو روز
  • انجام فعالیت های ورزشی بلامانع است
  • در صورت داشتن هر گرنه بیماری پزشک خود را مطلع سازید و تا زمان بهبودی بیماری خود صبر نمایید.
مراقبت-های-بعد-از-روشن-سازی-ناحیه-تناسلی

هزینه سفید کردن واژن

هزینه های زیبایی براساس تعداد جلسات، روش آن و دستمزد پزشک متخصص زنان متفاوت است و هزینه دقیق براین اساس پس از بررسی های لازم مشخص می گردد. برای آگاهی بیشتر در این خصوص به پزشک مراجعه نمایید.

سوالات متداول سفید کردن واژن

نکات پایانی

بایستی بدانید پس از انجام لیزر سفید کردن واژن پوست برای مدتی تا حدود دو درجه تیره تر می شود اما بدانید که این موقتی است پس از مدتی برطرف می شود و جایی هیچ گونه نگرانی نیست. اما در صورتی که تصمیم به روشن سازی ناحیه تناسلی و رفع تیرگی خود دارید اما با این وجود واهمه دارید می توانید در این زمینه با یک پزشک متبحر مشورت نمایید، تا با اطمینان راحت تر بتوانید به انجام این روش زیبایی بپردازید.

دکتر مهشید کریمی

دوره ی راهنمایی و دبیرستان را با دیپلم ریاضی از مدرسه تیزهوشان به اتمام رساندم. جز نفر برتر رشته برق در دانشگاه شریف به تحصیل ادامه دادم ولی به دلیل علاقه به رشته پزشکی و اصرار و حمایت های پدرم تغییر رشته داده و در سال 1375 تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران را آغاز کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تخفیف-یلدا