0 / 5. 0

۷ دقیقه

بهترین روش روشن کردن ناحیه تناسلی چیست؟

آنچه می خوانید...

روش های متعددی برای سفید کردن واژن مورد استفاده قرار می گیرد، که از میان آن ها استفاده از روش لیزر می تواند تا حدود بسیار زیادی موثر و کارساز باشد. در این روش با استفاده از پرتوها ملانین موجود در داخل سلول ها تخریب شده و در نتیجه پوست ظاهری روشن و سفید پیدا می کند.

در این مقاله قصد داریم تا در مورد انواع روش های سفید کردن واژن صحبت کنیم. زیبایی واژن در خانم ها یکی  از مقوله هایی است که دغدغه ای بسیاری از خانم ها می باشد. نواحی واژن به دلیل اینکه در فضای بسته و مرطوبی قرار گرفته اند، در بیشتر خانم ها دارای رنگ تیره تری نسبت به سایر نقاط بدن هستند. زیبایی واژن و تاثیر آن در افزایش کیفیت رابطه جنسی از موارد غیر قابل انکار می باشد و به همین دلیل بسیاری از افراد تمایل دارند تا با استفاده از شیوه های مختلف زیبایی نواقص موجود در ناحیه واژن را اصلاح کرده و به زیبایی و جذابیت آن اضافه کنند. با توجه به پیشرفت علم پزشکی در این زمینه هم روش های مختلفی ارائه شده است که در اینجا به بررسی برخی از آن ها خواهیم پرداخت. به همین منظور موارد زیر را بررسی خواهیم کرد:

 • علل تیرگی واژن
 • روش های مختلف سفید کردن واژن
شیوه های سفید کردن واژن

علل تیرگی واژن

 • یکی از  علل رایج تیرگی واژن عوامل ژنتیکی می باشد. عوامل ژنتیکی می توان گفت جزء مواردی است که تغییر آن دشوار تر از عوامل دیگر می باشد. با توجه به پیشرفت های علم پزشکی اخیرا حتی مواردی که به صورت ژنتیکی در افراد وجود دارد نیز به راحتی قابل تغییر هستند.
 • افزایش سن همانطور که در دیگر قسمت های بدن اثرگذار می باشد، در قسمت واژن و تغییر رنگ آن نیز بسیار موثر است. زمانی که سلول ها به سمت پیری می روند، رسوب مواد زائد در آن ها با سرعت بیشتری صورت می گیرد و همین موضوع سبب تغییر رنگ سلول ها می شود.
 • وجود رطوبت پیوسته و نبود هوا در این ناحیه سبب می شود تا سلول های ناحیه واژن به سمت پیری و مرگ سلولی بروند و همین موضوع سبب تغییر رنگ و تیرگی در این ناحیه می شود.
 • افزایش وزن در خانم ها یکی دیگر از علل افزایش تیرگی در ناحیه واژن می باشد. افزایش وزن سبب می شود تا میزان بافت چربی این ناحیه افزایش یابد و همین موضوع در بیشتر موارد زمینه ساز تولید بیشتر ملاتونین و رنگ در این ناحیه است.
 • استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی بی کیفیت سبب می شود تا رسوب مواد زائد در سلول های این ناحیه بیشتر از قبل صورت گرفته و موجب افزایش تیرگی در این ناحیه شود.

روش های مختلف سفید کردن واژن

 • استفاده از کرم های موضعی

کرم هایی که به این منظور استفاده می شوند معمولا در دسته لایه بردارها هستند و سبب حذف سلول های مرده در این ناحیه می شوند. البته اخیرا با پیشرفت هایی که در این زمینه صورت گرفته نسل جدیدی از لایه بردارها وارد بازار شده که علاوه بر لایه برداری پوست و حذف سلول های مرده، از طریق کاهش تولید ملاتونین در سلول ها سبب می شود تا رنگ این نواحی روشن تر شود.

 • استفاده از مواد گیاهی

استفاده از مواد گیاهی که معمولا به صورت ماسک های گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد، تاثیر بسیار زیادی در کاهش تیرگی در پوست نواحی مختلف بدن دارد. مواد گیاهی به دارا بودن مواد آنتی اکسیدانی تاثیر قابل توجهی در پاکسازی پوست و جوانسازی آن دارند. پاکسازی پوست سبب می شود تا رسوب مواد زائد در داخل سلول ها کاهش یافته و سلول ها طراوت و تازگی سابق خود را پیدا کنند. همین امر سبب می شود تا پوست تغییر رنگ داده و روشن تر به نظر برسد.

استفاده از کربوکسی تراپی

یکی دیگر از شیوه های وایتنینگ واژن، بهره گیری از شیوه کربوکسی تراپی واژینال است. این روش عموما به طور ترکیبی با سایر روش ها به کار رفته و از این طریق تاثیرگذاری آن نیز افزایش می یابد.

 • استفاده از لیزر

از نظر علمی وجود رنگ تیره در هر نقطه بدن نشان از تولید بالای ملانین در آن ناحیه است. تولید ملانین از دیرباز به عنوان یک راهکار محافظتی برای سلول ها بوده است. زمانی که سلولی در شرایط زیستی متناسبی قرار نگرفته باشد، در جهت دفاع از خود اقدام به تولید ملانین می کند. البته همانطور که در مطالب قبل هم به آن اشاره کردیم، رسوب مواد زائد در داخل سلول ها سبب می شود تا سلول ها ظاهر کدر و تیره تر نسبت به سایر نقاط داشته باشند. در هر صورت علت ایجاد تیرگی هرچه که باشد، استفاده از تکنیک لیزر می تواند  تا حدود بسیار زیادی سبب رفع این عوامل شود.

رفع تیرگی واژن با لیزر

با توجه به اینکه رفع تیرگی با استفاده از لیزر در مدت زمان کمی انجام می شود، این روش یکی از روش های رایج و سریع در رفع تیرگی واژن می باشد. شاید برخی از افراد نگران وجود درد در این روش باشند. اما با توجه به اینکه قبل از انجام آن از کرم های بی حسی استفاده می شود، فرد هیچ دردی را در هنگام لیزر احساس نخواهد کرد. نوعی نور در طول موج خاصی می باشد که برای این تکنیک استفاده می شود، جزء پرتوهای بی ضرر به حساب می  آید و با از بین بردن ملانین های پوستی سبب روشن و سفید شدن پوست این نواحی می شود.

پروسه رفع تیرگی با استفاده از لیزر

 • قبل از اقدام به این روش، افراد باید توجه داشته باشد که از هر نوع برنزه کننده و یا کرم و پودرهای اصلاح نباید استفاده کنند. حتما قبل از انجام این روش از لوسیون های ضد باکتری استفاده کنند و ناحیه مورد نظر را پاکیزه و بدور از هر نوع آلودگی کنند.
 • بسته به میزان تیرگی و همچنین گستردگی ناحیه مورد نظر، نیاز به انجام 2 تا 3 جلسه لیزر می باشد.
 • روش انجام این تکنیک بسیار ساده و سریع بوده و کل زمان مراجعه فرد تا خروج او از کلینیک حدود 2 ساعت زمان بر خواهد بود.

هزینه های استفاده از لیزر

هزینه های این روش بسته به تعداد  جلسات  و میزان تیرگی متفاوت است. نکته بسیار مهم که افراد باید به آن توجه داشته باشند این است که، به هیچ وجه ممکن به قیمت های پایینی که توسط برخی مراکز غیر معتبر ارائه می شود توجه نکرده و در ابتدا از اعتبار مرکز زیبایی اطمینان حاصل کرده و سپس اقدام به انجام این روش زیبایی کنند.

کلام آخر

سفید کردن واژن یکی از دغدغه های خانم ها می باشد. ناحیه واژن ممکن است به دلایل متعددی چون عوامل ژنتیکی، تغذیه نامناسب و یا تغییرات هورمونی ممکن است دچار تغییر رنگ و تیرگی شود. افزایش تیرگی در این ناحیه می تواند سبب کاهش زیبایی و جذابیت در این ناحیه شود. روش های متعددی برای سفید کردن واژن مورد استفاده قرار می گیرد، که از میان آن ها استفاده از روش لیزر می تواند تا حدود بسیار زیادی موثر و کارساز باشد. در این روش با استفاده از پرتوها ملانین موجود در داخل سلول ها تخریب شده و در نتیجه پوست ظاهری روشن و سفید پیدا می کند. در این روش به دلیل اینکه ملانین ها به صورت مستقیم تخریب می شود، نسبت به روش ها دیگر برگشت پذیری آن بسیار کمتر است. به یاد داشته باشید که تنگ کردن واژن با سفید کردن آن متفاوت است اما به تشخیص پزشک متخصص، می توان در برخی موارد برای جوانسازی واژن، هر دو شیوه را به طور همزمان و یا مکمل استفاده کرد.

دکتر مهشید کریمی

دوره ی راهنمایی و دبیرستان را با دیپلم ریاضی از مدرسه تیزهوشان به اتمام رساندم. جز نفر برتر رشته برق در دانشگاه شریف به تحصیل ادامه دادم ولی به دلیل علاقه به رشته پزشکی و اصرار و حمایت های پدرم تغییر رشته داده و در سال 1375 تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران را آغاز کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *