5 / 5. 1

۶ دقیقه

با عفونت بعد از لابیاپلاستی چه کنیم؟

آنچه می خوانید...

لابیاپلاستی یک روش جراحی است که معمولاً برای کاهش اندازه لابیای مینور و چین‌های پوستی که مجرای ادرار و واژن را احاطه کرده‌ اند، انجام می‌شود. پوست اضافی ممکن است پیچ خوردگی داشته باشد و در حین ورزش، فعالیت‌های بدنی و مقاربت باعث ناراحتی شود. لابیاپلاستی نیز به دلایل زیبایی و هم درمانی می تواند انجام بگیرد. از آنجائیکه این جراحی همه گیر شده است و بانوان بسیاری که با این مشکل مواجه اند در پی اقدام برای جراحی هستند سوالات زیادی در ذهن خود دارند. از جمله اینکه با عفونت بعد از لابیاپلاستی باید چه کنند؟ آیا همه زنان پس از انجام این جراحی دچار عفونت می‌شوند؟ چه کار کنند از بروز عفونت در بدن پس از لابیاپلاستی جلوگیری کنند؟ ما در این مقاله به ذکر جزئیات این مساله خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

خطرات و عوارض جراحی لابیاپلاستی چیست؟

عوارض لابیاپلاستی نادر است، اما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بافت مورد نظر بیش از حد برداشته می‌شود.
 • یا بافت کافی برداشته نمی‌شود.
 • خون ریزی
 • کبودی (هماتوم)
 • عفونت پس از لابیاپلاستی
 • ماندن جای زخم و بخیه پس از لابیاپلاستی
 • درد مداوم
 • درد همراه با رابطه جنسی یا از دست دادن حساسیت محل جراحی شده
 • ناراحتی در محل جراحی

مانند هر عمل جراحی، بیماران معمولاً بلافاصله پس از عمل خود در محل جراحی ممکن است کمی احساس ناراحتی کنند. درد و التهاب پس از عمل به تدریج طی دو تا شش هفته آینده کاهش می‌یابد.
برای تسهیل انعطاف‌ پذیری بافت و کمک به بهبودی، بیماران می‌توانند حدود شش تا هشت هفته پس از عمل، حرکات کششی واژینال انجام دهند.
در حالی که درد موقت یک عارضه جانبی رایج پس از جراحی است، ناراحتی مداوم و ماندگار، پس از دوره بهبودی به طور معمول نادر است. در صورتی که با چنین وضعیتی مواجه شدید حتما به پزشک متخصص زنان خود مراجعه کنید.

عوارض جراحی لابیاپلاستی

آنطور که آمارها نشان می دهد خوشبختانه عوارض بعد از این جراحی بسیار کم است و در موارد معدودی با مراقبت نکردن و رعایت نکردن مراقبتهای ضروری که توسط متخصص زنان شرح داده می شود، و یا داشتن عوامل زمینه ای برای ابتلا به عفونت ممکن است با عوارضی پس از لابیاپلاستی مواجه شوید. لابیاپلاستی از جمله روش های جوانسازی واژن به حساب می آید که دارای بیشترین رضایتمندی در بین بانوانی است که این جراحی را انجام داده اند.

ناراحتی در هنگام ادرار کردن

پس از جراحی، لابیاها حساس تر خواهند شد. در نتیجه، زنان ممکن است هنگام ادرار کردن احساس ناراحتی کنند. این عارضه جانبی معمولاً حدود شش تا هشت هفته پس از جراحی از بین می‌رود.

تورم

تورم پاسخ طبیعی بدن به زخم و جراحت است، حتی آنچه در اثر جراحی زیبایی ایجاد می شود. التهاب زمانی ایجاد می‌شود که مایع و گلبول‌های سفید خون به محل آسیب منتقل می شوند تا به بهبودی بدن کمک کنند.
تورم در یکی دو هفته اول پس از جراحی در بدترین حالت خود است.
طی یکی دو ماه آینده، تورم به کاهش خود ادامه می‌دهد و نتایج نهایی جراحی را آشکار می‌کند.

خطر عفونت پس از لابیاپلاستی

عفونت یک خطر بالقوه برای هر جراحی است و با انتخاب یک جراح ماهر و زبر دست و پیروی و عمل به دستورالعمل‌‌ها و نکات پزشک بعد از عمل، می‌تواند تا حد زیادی کاهش یابد. برخی از اقداماتی که برای جلوگیری از عفونت به بیمار آموزش داده می‌شود عبارتند از مصرف هر گونه آنتی بیوتیک تجویز شده، تمیز و ضدعفونی کردن محل جراحی طبق دستورالعمل و توصیه های پزشک جراح.

عفونت کردن بعد از جراحی لابیاپلاستی

مراقب این علائم باشید

بیماران باید مراقب علائم عفونت ذیل باشند:

 • در صورتی که بافت بیش از حد قرمز یا متورم شده است
 • در صورت احساس تب
 • خستگی و بی حالی
 • ترشح در محل جراحی

اگر فرد هر یک از این علائم عفونت را داشته باشد، باید فورا به پزشک خود اطلاع دهد. عفونت درمان نشده می‌تواند به سرعت وارد جریان خون شده و در سراسر بدن پخش شود و نیاز به مراقبت و بستری در بیمارستان داشته باشد.

چگونه می‌توان خطر ابتلا به عفونت لابیاپلاستی را به حداقل رساند؟

 • بهترین راه برای کاهش خطر عوارض جانبی لابیاپلاستی، انتخاب یک جراح معتبر برای انجام عمل است.
 • همچنین محل انجام جراحی مطب، بیمارستان و یا کلینیک می تواند نقش تعیین کننده ای داشته باشد.
 • رعایت تمام موارد بهداشتی گفته شده توسط پزشک خطر ابتلا به عفونت را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌‌دهد.

اما اگر دچار عفونت شدید، نگران نباشید به توصیه های مراقبتی زیر عمل کنید.

اقداماتی جهت درمان عفونت

اکثر کلینیک‌ها نوعی آنتی بیوتیک را برای جلوگیری از عفونت ارائه می‌دهند. ممکن است به صورت موضعی داروهایی مانند ازیترومایسین، به صورت خوراکی مانند سفالوسپورین های نسل اول یا ترکیبی از آنتی بیوتیک‌های موضعی و خوراکی استفاده شود.

آنتی بیوتیک‌های موضعی باید بعد از هر بار شستشوی واژینال استفاده شود. در این دوره باید از استفاده از صابون به فرج خودداری شود.
آنتی بیوتیک ها معمولاً به مدت 5 روز پس از جراحی تجویز می شوند و پس از آن معمولاً زخم التیام می یابد. با این حال، برخی از جراحان 10 روز دوره نقاهت و بهبودی متصور می شوند. بروز عفونت سطحی در این مدت خطر انقباض زخم، گرانولوم بخیه و اسکار را افزایش می دهد.
در بیشتر موارد، به بیماران توصیه می شود از رفتن در وان و شنا خودداری کنند و به جای آن دوش های کوتاه داشته باشند. واژن باید به آرامی تمیز و خشک شود و پانسمان بصورت روزانه تمیز و ضدعفونی شده و همراه با شستشو با آب گرم توصیه می‌شود. شستشو باید بعد از هر بار مراجعه به توالت انجام شود. پانسمان‌های خشک و تمیز باید به طور منظم حداقل به مدت 5 روز و یا تا زمانی که زخم خشک شود استفاده شود.

برای جلوگیری از عفونت پس از انجام جراحی لابیاپلاستی توصیه می‌شود تا حداقل 6 هفته بعد از لابیاپلاستی از رابطه جنسی خودداری کنید. این عدد برای همه افراد ثابت نیست و ممکن است فردی پس از 4 هفته به خوبی عمل خود را سپری کرده باشد و هیچ علامتی نداشته باشد.

کنترل درد پس از لابیاپلاستی

درد معمولاً بعد از لابیاپلاستی وجود دارد و در صورت لزوم معمولاً داروهای ضد التهابی تجویز می شود. استفاده از کمپرس یخ برای کاهش درد، تورم و التهاب نیز مفید است. به غیر از یک پد پانسمان استریل، برای جلوگیری از اصطکاک، تنها باید لباس زیر گشاد به مدت یک ماه پس از عمل پوشیده شود.

منابع:

https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/21953-labiaplasty

https://www.google.com/amp/s/www.anyakishinevskymd.com/blog/2018/08/29/labiaplasty-side-effects-193155/amp

https://www.google.com/amp/s/www.news-medical.net/amp/health/Post-Operative-Care-for-Labiaplasty.aspx

دکتر مهشید کریمی

دوره ی راهنمایی و دبیرستان را با دیپلم ریاضی از مدرسه تیزهوشان به اتمام رساندم. جز نفر برتر رشته برق در دانشگاه شریف به تحصیل ادامه دادم ولی به دلیل علاقه به رشته پزشکی و اصرار و حمایت های پدرم تغییر رشته داده و در سال 1375 تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران را آغاز کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تخفیف-یلدا