لوگو دکتر مهشید کریمی
Search
Close this search box.
عفونت بعد از عمل تنگی واژن

عفونت بعد از عمل تنگی واژن

عفونت بعد از عمل تنگی واژن در برخی از افراد اتفاق می‌افتد و بسیار آزاردهنده است. تنگی واژن یکی از جراحی‌های زیبایی به حساب می‌آید که برخی از بانوان آن را در سنین بالاتر انجام می‌دهند. با این که این جراحی مزایای زیادی دارد، اما همچنین عوارضی هم خواهد داشت که عفونت یکی از شایع‌ترین آن‌ها به حساب می‌آید.

از دلایل ایجاد این مشکل می‌توان به عدم رعایت بهداشت و استفاده از لباس‌های تنگ اشاره کرد که به طور کامل نحوه درمان بروز عفونت را بررسی می‌کنیم.

عفونت بعد از تنگی واژن

علائم عفونت بعد از عمل تنگی واژن چگونه است؟

ایجاد عفونت بعد از عمل تنگی واژن با علائمی همراه است که به شرح زیر هستند:

1. داشتن تورم زیاد

تورم معمولا بعد از جراحی تنگ کردن واژن به وجود می‌آید و خود به خود پس از چند روز برطرف خواهد شد، اما اگر میزان این تورم زیاد باشد، ممکن است زمینه ای برای ایجاد عفونت فراهم کند. اگر تورم ایجاد شده کم باشد می‌توانید آن را با استفاده از کمپرس یخ تا حدودی کاهش دهید، اما اگر تورم بیش از حد باشد به محض مشاهده آن باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک به طور دقیق تورم را بررسی کرده و علت آن را تشخیص می‌دهد.

2. احساس درد در ناحیه موردنظر

علاوه بر تورم، ایجاد درد نیز بسیار طبیعی است و می‌تواند ناشی از تغییرات هنگام جراحی باشد. اگر احساس درد دارید با مصرف مسکن‌ها می‌توانید آن را از بین ببرید. البته در صورت عدم مصرف مسکن نیز این درد به طور طبیعی برطرف می‌شود. اگر حس کردید که این درد بیشتر از یک هفته ادامه دارد، برای چک کردن علت آن با پزشک خود تماس بگیرید.

3. ایجاد بوی نامطبوع

از نشانه‌های اصلی بروز عفونت بعد از عمل تنگی واژن، بروز بوی بد است که در اکثر جراحی‌های دیگر هم نشان دهنده عفونت خواهد بود.

4. خارش شدید

زمانی که زخم ناشی از جراحی در حال بهبودی است، ایجاد مقداری خارش طبیعی است، اما اگر ادامه دار باشد نگران کننده است و می‌تواند نشان دهنده عفونت بعد از جراحی باشد. پزشک به صورت دقیق می‌تواند تشخیص دهد که این مشکل نشان دهنده چیست.  

5. داشتن ترشح

اگر بعد از عمل حس کردید که از شما ترشحات غیر عادی با رنگ و بوی عجیب خارج می‌شود، باید نسبت به ایجاد عفونت شک کنید. این ترشحات معمولا رنگ متفاوتی با ترشحات معمول دارند.

دکتر مهشید کریمی

علت ایجاد عفونت بعد از عمل تنگی واژن

بروز عفونت بعد از عمل تنگی واژن می‌توانند علل مختلفی داشته باشد. اگر بعد از عمل بهداشت را رعایت نکنید و به شست و شوی مناسب نپردازید، ممکن است دچار مشکلاتی مانند عفونت شوید. سعی کنید در حمام ننشینید و از وان هم استفاده نکنید تا محل جراحی شده با سطوح تماس نداشته باشد. این امر علاوه بر عفونت خطر باز شدن بخیه‌ها را نیز افزایش می‌دهد.

برخی افراد در استفاده از داروهای تجویز شده بعد از عمل اهمال کاری می‌کنند که امکان دارد باعث بروز عوارض در نتیجه جراحی شود که عفونت نیز جز آن‌ها خواهد بود.

قبل از جراحی باید مشکلات قبلی، از جمله عفونت زنانه را با پزشک خود در میان بگذارید، زیا با وجود عفونت قبلی نباید این جراحی را انجام دهید. اگر در دوره نقاهت پس از جراحی از لباس‌های تنگ استفاده می‌کنید، خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهید. اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف باشد، احتمال این که به عفونت مبتلا شوید بالا می‌رود. قبل از عمل این مورد را با پزشک خود در میان بگذارید.

درمان عفونت بعد از عمل تنگی واژن

درمان این مشکل بعد از عمل تنگی واژن بستگی به نظر پزشک دارد، زیرا به محض مشاهده آن باید برای بررسی علت دقیق آن به پزشک خود مراجعه کنید. برای درمان، ابتدا ناحیه جراحی شده از نظر علائم مورد معاینه قرار می‌گیرد. پس از تشخیص دقیق عفونت، پزشک از آنتی بیوتیک ها یا داروهای خاص برای درمان عفونت بعد از عمل تنگی واژن استفاده می‌کند. اثرگذاری این داروها ممکن است زمان زیادی طول بکشد. پس باید در این فرآیند صبور باشید. همچنین علاوه بر این اقدامات، می‌توانید با رعایت نکات بهداشتی نقشی در درمان زودهنگام عفونت داشته باشید. با انجام این روش‌ها می‌توانید تا حد زیادی از پیشرفت عفونت بعد از عمل جلوگیری کنید.

بهبودی و درمان عفونت بعد از تنگی واژن

بعد از جراحی‌های مختلف مانند تنگی واژن بروز عوارض مختلف کاملا طبیعی است. یکی از این عوارض که افراد زیادی را هم درگیر می‌کند، عفونت است که به دلایل ایجاد و علائم آن در این مطلب اشاره کردیم. مهم‌ترین نکته در هنگام مواجهه با علائم عفونت این است که سریعا به بهترین جراح زیبایی زنان مراجعه کنید تا بیش از حد پیشرفت نکند. اگر به بروز عفونت مشکوک هستید یا سوالات بیشتری در این زمینه دارید، می‌توانید با ما ارتباط گرفته و سوالات خود را مطرح کنید.

سوالات متداول عفونت بعد از تنگی واژن

آیا رابطه جنسی تاثیری روی بروز عفونت بعد از عمل تنگی واژن دارد؟

بله، اگر رابطه جنسی را زودتر از گذراندن دوران نقاهت شروع کنید، احتمال بروز عفونت تا حد زیادی بالا می‌رود.

آیا می‌توان از بروز عفونت پیشگیری کرد؟

بار رعایت دستورالعمل‌های پزشک و نکات بهداشتی می‌توانید از ایجاد عفونت جلوگیری کنید.

آیا می‌توان عفونت را بدون درمان رها کرد؟

خیر ممکن است باعث بروز عوارض بیشتری شود، پس به محض مشاهده باید به دنبال درمان آن باشید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف-یلدا