5 / 5. 1

۶ دقیقه

لاپاراسکوپی

آنچه می خوانید...

 لاپاراسکوپی که به آن پریتونوسکوپی نیز گفته می شود، روشی است که امکان معاینه حفره شکم را با ابزاری نوری به نام لاپاراسکوپ فراهم می کند که از طریق یک برش کوچک ایجاد شده در دیواره شکم به بدن وارد می شود. این اصطلاح از واژه های یونانی laparo به معنی “پهلو” و skopein به معنی “بررسی” می آید. برای انجام این جراحی، فقط به چند  برش کوچک در سطح پوست نیاز است.

در این نوع جراحی از یک ابزار میله ای نازک که یک دوربین کوچک در نوک آن متصل است، استفاده می شود که لاپاراسکوپ نامیده می شود. لاپاراسکوپ به بدن وارد شده و توسط جراح از خارج کنترل می شود. دوربین تصاویر را به یک مانیتور تلویزیون یا نمایشگر می فرستد که به موجب آن در حین عمل جراح پزشک می تواند اندام های داخل بدن را بر روی مانیتور مشاهده کند. از آنجا که این روش جراحی مدرن به اندازه جراحی باز سنتی به باز شدن و ایجاد برش در بدن احتیاج ندارد، پزشکان آن را جراحی کم تهاجمی می نامند.

تاریخچه و مزایای لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپ نوعی آندوسکوپ است – یعنی دستگاهی شبیه به یک تلسکوپ کوچک که به منبع نور مجهز است. پریتونوسکوپی در اوایل قرن بیستم مورد استفاده قرار گرفت. در واقع اولین بار به عنوان وسیله ای برای تشخیص درد در ناحیه شکم استفاده شد. در دهه 1960 متخصصان زنان از لاپاراسکوپ در عملیاتی مانند بستن لوله ها و جلوگیری از بارداری استفاده می کردند. در لاپاراسکوپ های مدرن چراغ های فیبر نوری و دوربین های فیلم برداری کوچکی نصب شده است که به یک تیم جراحی امکان مشاهده بافت ها و اندام های شکمی را بر روی مانیتور اتاق عمل می دهد.

لاپاراسکوپی

این پیشرفت ها باعث گسترش استفاده از این روش جراحی شده است. امروزه این روش نه تنها برای بدست آوردن اطلاعات تشخیصی مورد استفاده قرار می گیرد بلکه در انواع جراحی ها از جمله برداشتن کیسه صفرا (کوله سیستکتومی)، آپاندیس، جراحی رحم، ترمیم فتق و برداشتن تومورهای سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد. این روش جراحی در واقع به عنوان یک روش کم تهاجمی در جراحی شناخته شده است، زیرا در این روش به یک برش بسیار کوچک نیاز دارد که باعث می شود آسیب کمتری به اعصاب، عضلات، بافت و پوست وارد گردد. از مزایای دیگر لاپاراسکوپی می توان به کاهش درد بعد از عمل، مدت زمان کوتاه بهبودی و کوتاه شدن مدت زمان بستری در بیمارستان اشاره کرد.

موارد استفاده از لاپاراسکوپی

از لاپاراسکوپی برای انواع مختلفی از جراحی های شکم و لگن استفاده می شود. بسته به نوع و دلایل جراحی، انجام آن ممکن است چندین ساعت طول بکشد. انجام این جراحی برای فهمیدن علت مشکلی مانند درد یا ارائه اطلاعات بیشتر پس از انجام سایر آزمایش ها را لاپاراسکوپی تشخیصی می نامند.

این روش جراحی همچنین برای درمان یک مشکل در ناحیه لگن و حفره شکمی نیز استفاده می شود که به آن لاپاراسکوپی درمانی می گویند. گاهی اوقات اگر در جراحی تشخیصی مشکلی پیدا شود، می توان همزمان آن را برطرف کرد. این بدان معنی است که گاهی هر دو  این روش جراحی همزمان با هم می توانند مورد استفاده قرار گیرند. در زنان، این نوع از جراحی به دلایل زیر انجام می شود: درمان کیست تخمدان، از بین بردن برخی از توده های تخمدان، تشخیص و درمان پیچ خوردگی تخمدان (پیچ خوردگی)، ارزیابی درد مزمن لگن، تشخیص و درمان آندومتریوز، ارزیابی ناباروری، درمان برخی از حاملگی های خارج رحمی. گرچه دلای زیادی برای انجام این جراحی وجود دارد، اما  این روش جراحی همیشه برای همه افراد مناسب نیست. در واقع  نمی توان آن را برای هر نوع بیماری که نیاز به جراحی دارد انجام داد.

نحوه انجام لاپاراسکوپی

برای انجام این جراحی، می توان از بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی و آرامبخش خفیف استفاده کرد. هنگامی که فرد بیهوش شد، یک سوند (لوله نازک و انعطاف پذیر) برای تخلیه ادرار در مثانه قرار داده می شود. همچنین ممکن است یک لوله از طریق بینی یا دهان در معده  قرار گیرد تا محتوای آن تخلیه شود. سپس جراحی با ایجاد یک برش کوچک در نزدیکی  شکم شروع خواهد کرد. پزشک یک لوله نوک تیز را از طریق این برش وارد شکم می کند. سپس، از طریق این لوله گاز دی اکسید کربن را به شکم وارد می شود. این گاز دیواره شکم را به سمت بیرون می کشد و اعضای بدن در حفره شکمی  را از یکدیگر دور می کند.

این امر باعث ایجاد فضای اضافی در شکم  می شود و پزشک می تواند به طور واضح داخل شکم را ببیند. در مرحله بعدی، پزشک یک برش کوچک دیگر در سطح شکم ایجاد می کند تا دوربین کوچکی را از طریق این برش به حفره شکمی وارد کند. دوربین فیلمبرداری در انتهای یک ابزار جراحی نازک و بلند قرار دارد. بدین ترتیب یک تصویر بزرگ از اندام های حفره شکمی روی صفحه مانیتور نمایش داده می شود و پزشک می تواند به طور کامل و دقیق بدن فرد را بررسی و به مشکل آن پی ببرد.

 اگر در حین  این روش جراحی نیاز به انجام بیوپسی یا برداشت غده و سایر روش ها باشد، پزشک باید برش های کوچک دیگری در بدن بیمار ایجاد کند که اندازه آنها در حدود 5 تا 12 میلی متر می باشد. با استفاده از این برش ها ابزار های دیگر مانند پنس، قیچی که دارای اندازه کوچکی هستند وارد بدن شده و کار نمونه برداری و یا تخلیه توده سلولی را انجام می دهند. بعد از اتمام لاپاراسکوپی، تمامی لوله ها از بدن فرد خارج شده و سوندهای ادراری و تنفسی نیز جدا می شوند. محل برش که معمولا بسیار کوچک است، بخیه شده و پانسمان می گردد. معمولا به دلیل ایجاد زخم کوچک در این روش، زمان بهبودی کوتاه بوده اما باید مراقبت های لازم را نیز به عمل آورد. شستشو و مراقبت از زخم برای جلوگیری از عفونت واژن نکته مهمی است که باید بدان توجه کرد. همچنین استراحت در یکی دو روز پس از عمل برای جلوگیری از فشار آوردن به ناحیه عمل شده نیز باید رعایت گردد.  

مشاوره ماوراطب دکتر مهشید کریمی

مشاوره آنلاین

در شرایط کنونی در خانه ماندن مانع سلامتی نیست، با مشاوره آنلاین می توانید به درمان مشکلات و بیماری خود بپردازید.

دکتر مهشید کریمی

دوره ی راهنمایی و دبیرستان را با دیپلم ریاضی از مدرسه تیزهوشان به اتمام رساندم. جز نفر برتر رشته برق در دانشگاه شریف به تحصیل ادامه دادم ولی به دلیل علاقه به رشته پزشکی و اصرار و حمایت های پدرم تغییر رشته داده و در سال 1375 تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران را آغاز کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تخفیف-یلدا