5 / 5. 1

۷ دقیقه

با رعایت این موارد پس از لابیاپلاستی دچار هیچ عارضه‌ای نشوید!!

آنچه می خوانید...

لابیاپلاستی مانند هر جراحی زیبایی زنان دیگر نیاز به مراقبتهایی پس از جراحی دارد. بدون شک مراقبتهای بعد از عمل لابیاپلاستی از تجربه پزشک متخصص زنان و دقت حین عمل کمتر نیست. برای آنکه نتیجه خوبی از لابیاپلاستی خود بگیرید، بباید احتیاط های لازم را به عمل آورید. این توصیه‌ها قبل از جراحی توسط پزشک متخصص زنان به شما ارائه خواهد شد و نگرانی از این بابت وجود ندارد. برای آگاهی بیشتر تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

جراحی لابیاپلاستی و مراقبتهای ضروری آن

آنچه در نتیجه جراحی زیبایی اهمیت بسیار بالایی دارد مراقبتهایی است که پس از آن باید انجام بگیرد. این مراقبتها کار خیلی سخت و غیر قابل انجامی نیست و به سادگی انجام پذیر است. بنابراین کسانی که کاندیدای مناسبی برای عمل لابیا هستند نباید دلهره داشته باشند و تمام نکات ضروری را می توانند از پزشک خود بپرسند و جویا شوند.

درچه مواردی لابیاپلاستی با بیهوشی انجام می شود؟

لابیاپلاستی یکی از عمل های زیبایی و جوانسازی ناحیه تناسلی بانوان است که با روش ای مختلفی مثل جراحی و لابیاپلاستی با لیزر انجام می گیرد. این عمل معمولا در مطب و بدون نیاز به بی هوشی انجام م یگیرد و تنها در موارد خاص نیاز به رفتن به بیمارستان و بیهوشی است. بیماری که استرس بالایی داشته باشد و لابیاهای خیلی بزرگی داشته باشد بنابر تشخیص پزشک می تواند به صورت بیهوشی و در بیمارستان جراحی شود.

بیماری که مشکلات دیگری به غیر از کوچک کردن لبیاها داشته باشد ، مثلا فردی که نیاز به لیفت همراه لابیاپلاستی داشته باشد و شدت عمل در این فرد زیاد باشد معمولا می تواند با بیهوشی کامل جراحی شود.

7 نکته ضروری بعد از لابیاپلاستی

  • در هفته اول پس از لابیاپلاستی پیاده روی و رانندگی نکنید و سعی کنید به خوبی استراحت کنید.
  • بیشتر پزشکان از نخ های قابل جذب برای بخیه زدن استفاده می‌کنند که نیازی به کشیدن ندارند.
  • حمام کردن بعد از گذشت 48 ساعت مشکلی ایجاد نمی کند، فقط مواظب باشید ناحیه جراحی شده را مالش ندهید.
  • تا بهبودی کامل نشستن در وان، حمام طولانی، ایستادن زیاد و رفتن به استخر ممنوع می‌باشد.
    لباس‌های زیر نخی و گشادتر بپوشید.
  • از داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است در زمان مناسب استفاده کنید. یکی از این داروها پماد زینک است. سعی کنید قبل از استفاده از سرویس بهداشتی از این پماد برای کاهش سوزش هنگام ادرار کردن استفاده کنید.
  • به مدت یک هفته پس از لابیاپلاستی به مدت یک هفته استراحت کنید و از برداشتن اجسام سنگین خودداری کنید.
  • برای تورم بعد از لابیاپلاستی حتما از کمپرس آب سرد به توصیه پزشک استفاده کنید. برخی فعالیتها منجر به وارد آمدن فشار به ناحیه تناسلی می شود که باید از انجام آنها بپرهیزید.

پیاده‌روی و ورزش پس از لابیاپلاستی

به طور کلی 3 روز بعد از جراحی می توانید به آرامی به انجام کار های روزانه بپردازید. پیاده روی کنید و کارهای سبک روزانه را انجام دهید. باید دقت کرد که انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین برای مدت زمان دو ماه متوقف شود. انجام ورزش‌هایی مانند اسب سواری، موتور سواری و دوچرخه سواری مطلقا ممنوع می‌باشد چون در زمان انجام این ورزش‌ها، فشار زیادی به ناحیه تناسلی می آید. این افزایش فشار ممکن است باعث باز شدن بخیه‌های عمل شود، حتی بعد از بهبودی نباید برای انجام ورزش های سنگین عجله کرد زیرا در قسمت‌های داخلی ناحیه تناسلی تورم وجود دارد.

ورزش بعد از لابیاپلاستی

رابطه جنسی بعد از لابیاپلاستی

انجام رابطه جنسی پس از جراحی لابیاپلاستی به مدت 6 هفته تا دو ماه ممنوع می‌باشد. ناحیه تناسلی بافت بسیار ظریفی دارد و بخیه ها بعد از گذشت چند روز جوش می‌خورند ولی ترمیم بافت داخلی، به مدت زمان دو ماه نیاز دارد. به همین دلیل برقراری رابطه جنسی موجب وارد شدن فشار به ناحیه تناسلی شده و مشکل ایجاد می‌کند.
جهت انجام مراقبت‌های بعد از لابیاپلاستی بهتر است به حالت دراز کشیده یا نیمه نشسته باشید تا از احتمال بروز تورم در ناحیه تناسلی جلوگیری کنید و روند بهبود و ترمیم ناحیه تناسلی سریع‌تر انجام شود.

جلوگیری از عفونت بعد از لابیاپلاستی

برای جلوگیری از بروز عفونت بهتر است بهداشت فردی را رعایت کنید و ناحیه تناسلی را به خوبی شست‌و‌شو دهید. استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها به صورت خوراکی و موضعی می تواند بعد از جراحی به بیمار کمک کند. برخی از داروها به صورت پمادهای موضوعی قابل استفاده است و برخی دیگر به شکل داروهای خوراکی موجود است. تمام این دارروها اگر به موقع و به نوبت در یک هفته اول پس از لابیاپلاستی استفاده شود، احتمال ابتلا به عفونت پس از جراحی لابیاپلاستی به صفر خواهد رسید.
بهتر است قبل از انجام جراحی حمام بروید. ناحیه تناسلی را تمیز کنید.

حمام کردن بعد از لابیاپلاستی

بعد از جراحی نباید تا 48 ساعت استحمام کنید زیرا ایستادن و حمام کردن موجب بروز مشکلاتی در ناحیه عمل می شود. شست و شوی ناحیه تناسلی بعد از اجابت مزاج مشکلی ندارد، توجه داشته باشید از آب ولرم مایل به خنک و با شدت کم برای شست‌و‌شوی خود استفاده کنید. شیو ناحیه تناسلی بعد از لابیاپلاستی به مدت دو ماه با کمک تیغ انجام شود. استفاده از اپیلاسیون موجب ایجاد کشش در ناحیه تناسلی شده که ممکن است به ناحیه عمل آسیب وارد کند. علاوه بر این مصرف کرم‌ها و پودرهای موبر موجب سوزش ناحیه تناسلی می‌شود که بسیار آزاردهنده می‌باشد.

سوالات متداول

دکتر مهشید کریمی

دوره ی راهنمایی و دبیرستان را با دیپلم ریاضی از مدرسه تیزهوشان به اتمام رساندم. جز نفر برتر رشته برق در دانشگاه شریف به تحصیل ادامه دادم ولی به دلیل علاقه به رشته پزشکی و اصرار و حمایت های پدرم تغییر رشته داده و در سال 1375 تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران را آغاز کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تخفیف-یلدا