5 / 5. 2

۷ دقیقه

مراقبت های بارداری ضروری برای حفظ سلامت جنین و مادر!

آنچه می خوانید...

بارداری یکی از مهم ترین دوران زندگی یک زن به شمار می رود. زیرا جنینی را درون خود پرورش می دهد که از نظر آسیب پذیری بسیار حساس می باشد و ممکن است تحت تاثیر کوچکترین آسیب ها و شرایط سقط یا دچار ناهنجاری های مادرزادی شود. بنابراین مراقبت های ویژه ای در این دوران لازم است تا از بروز خطرات و آسیب های احتمالی به جنین جلوگیری شود. تحت نظر یک پزشک متخصص زنان بودن در این دوران بسیار حیاتی بوده و حتما باید آنرا جدی گرفت!

بارداری در خانم ها

ضروری ترین مراقبتهای دوران بارداری

در طول 9 ماه بارداری زمان های خاصی وجود دارند که از لحاظ مراقبت بسیار حساس تر می باشند و هر گونه اضطراب و استرس، مصرف غذاهای ممنوعه و … می تواند منجر به سقط در این زمان ها شود. سه ماهه اول بارداری جز این دسته از دوره ها می باشد. 60 درصد زنان در سه ماهه اول بارداری دچار سقط جنین می شوند بنابراین مهم ترین زمان برای مراقبت های بارداری همین سه ماهه اول است.

بیشتر بخوانید: زایمان سزارین

اهمیت سه ماهه اول در دوران بارداری

سه ماهه اول از چندین نظر بسیار اهمیت دارد. تغییرات عاطفی و جسمی زیادی در این دوران برای زن اتفاق می افتد که می توان آن را بسیار درگیر کند. دلیل بروز این شرایط نیز ترشح هورمون های بارداری است. این هورمون که در شروع بارداری تولید می شوند برای ادامه یافتن بارداری ضروری هستند بنابراین تولید و ترشح آنها می تواند بر مغز نیز تاثیر بگذارد که ممکن است زن باردار را دچار استرس  و نگرانی کند. از دیگر علائم این سه ماهه داشتن درد در ناحیه شکم و حالت تهوع صبحگاهی است. درد کمر نیز ممکن است به مرور ایجاد شود. بنابراین مراقبت در این سه ماهه بسیار اهمیت دارد. علاوه بر رژیم غذایی مناسب برخورد عاطفی و مناسب با زن باردار می تواند تا حدی زیادی به او کمک کند تا این دوره را به سلامت پشت سر بگذارد. مراقبتهای بارداری برای جلوگیری از ابتلا به عفونت واژن در این دوره از حساسیت بالایی برخوردار است.

روزه گرفتن در سه ماهه اول بارداری!!

بسیاری از خانم های باردار با توجه به اعتقادات خود ممکن است مایل باشند که حتی در این دوران هم بتوانند روزه بگیرند. با توجه به اینکه مدت طولانی مادر باید گرسنه بماند و ممکن است جنین نتواند به درستی از بدن مادر تغذیه کند، روزه گرفتن در بارداری را دچار چالش می کند.

مادران جوان باید بدانند که هرگونه مراقبت نادرست ممکن است آسیب به جنین را در پی داشته باشد. بنابراین بهتر است حتما در این دوران با پزشک متخصص زنان خود در ارتباط باشند و کوچکترین علامتی از قبیل کم شدن حرکت جنین، افت فشار خون، افت قند خون را فورا به اطلاع پزشک خود برسانند و تحت معاینه و مرراقبتهای لازم قرار بگیرند.

در این ویدئو کوتاه دکتر مهشید کریمی متخصص زنان، زایمان و نازایی توضیحات دقیقتری را در رابطه با روزه گرفتن در بارداری می دهند.

مراحل بارداری - به تفکیک سه ماه
سه ماهه اول، دوم و سوم بارداری

به این 6 مورد ضروری در سه ماه اول دوره بارداری حتما توجه کنید!

همانطور که اشاره شد سه ماه اول بارداری اهمیت ویژه ای دارد بنابراین مراقبت های آن بیشتر و و شدید تر می باشد. در ادامه به بخشی از مهم ترین مراقبت ها در این سه ماهه اشاره شده است.

مراجعه به متخصص زنان و زایمان و تحت نظر پزشک قرار گرفتن اولین مرحله بعد از با خبر شدن از بارداری است. پزشک در همان ابتدا توصیه های لازم را به شما می کند و در صورت هر گونه مشکل می تواند بسیار کمک کننده باشد. در همان ابتدا پزشک معاینات لازم به وسیله سونوگرافی را انجام می دهد تا از وجود جنین و زنده بودن آن اطمینان حاصل کند.

رژیم غذایی مناسب : افزایش حجم غذا یکی دیگر از نکات مهم مراقبت های بارداری است که باید به آن توجه کرد. زیرا زن باردار علاوه بر انرژی و مواد مورد نیاز خود باید به جنین نیز تغذیه رسانی کند. بنابراین رژیم غذای و غذای کافی می تواند تا حد زیادی به تامین انرژی مادر و جنین کمک کند. غذاهایی که دارای پروتئین و کربوهیدرات هستند در این دوران بسیار توصیه می شوند. همچنین مواد معدنی و ویتامین ها نیز در صورت لزوم به صورت مکمل توسط پزشک تجویز می گردند. از گرفتن هرگونه رژیم غذایی و یا کم کردن مقدار غذا خودداری کنید زیرا ی تواند برای شما و جنین بسیار خطرناک باشد.

اجتناب از برخی از غذاها : غذاهایی وجود دارند که ممکن است حاوی مواد یا باکتری هایی باشد که برای مادر و جنین خطرناک محسوب می شوند. این غذاها شامل غذاهای نیمه آماده، نیم پز و بخار پز است که به درستی پخته نشده مانند سبزیجات خام، گوشت های نیمه پز، لبنیات غیر پاستوریزه  و … ممکن است حاوی میکروب یا مواد افزودنی باشد. از غذاهای کنسرو شده و یا فست فود هایی که مقدار زیادی سوسیس و کالباس دارند نیز خود داری کنید زیرا نیترات موجود در آنها و مواد افزودنی می تواند به شما و کودکان آسیب برساند.

عدم مصرف مواد نیکوتین دار مانند سیگار و قلیان و همچنین مشروبات الکلی : نوشیدن و مصرف الکل در دوران بارداری می تواند تاثیرات عاطفی مهمی بر جنین بگذارد. تحقیقات نشان داده که کودکان متولد شده از مادرانی که الکل مصرف می کردند، دارای ناهنجاری های رفتاری و بیش فعالی بودند. همچنین مصرف نیکوتین نیز می تواند تاثیرات سوئی بر جنین بر جای بگذارد که بعد از تولد بروز می کند. شد ذهنی و جسمی کودک از پیامد های مهم مصرف سیگار و الکل می باشد. دود سیگار می تواند بر رشد و نمو جنین تاثیرات بگذارد و نوزادی با وزن کمتر از حالت نرمال متولد گردد.

مصرف بیش از حد کافئین را متوقف کنید : مصرف نوشیدنی هایی مانند قهوه و چایی می تواند خطر سقط جنین را به همراه داشته باشد. همچنین باعث جذب آهن خون شده و جنین و مادر را با کمبود آهن مواجه می کند و از جمله نکات مهم در مراقبت های بارداری به شمار می رود.

استراحت : به دلیل تغییرات بدنی و هورمونی ممکن است زن باردار در سه ماهه اول احساس خمودگی و خستگی مداوم داشته باشد که طبیعی است. بنابراین به خود سخت نگیرید و در این دوران به خوبی استراحت کنید.

علائم خطر را جدی بگیرید : درست است که تغییراتی زیادی در زنان باردار ایجاد می شود اما همه آنها نرمال و طبیعی نیستند. مانند داشتن درد های مداوم در ناحیه رحم یا معده درد های طولانی. در صورت داشتن هر گونه علامت غیر طبیعی ماننند درد های مرمن و یا لکه بینی و خونریزی فورا به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: زایمان طبیعی

مراقبت از جنین و مادر در دوران بارداری
مراقبت از جنین و مادر در دوران بارداری

مراقبت های بارداری در سه ماه دوم و سوم

در سه ماهه دوم با افزایش وزن و بزرگ شدن شکم فعالیت هایی مانند نشستن و برخاستن و یا خوابیدن با مشکل مواجه می شود. در این سه ماهه احتمال سقط جنین کاهش می باید و مادر از این بابت دچار نگرانی و استرس زیاد نیست. پوشیدن لباس های گشاد و مناسب از نکات مهم این سه ماهه است. پوشیدن کفش های مناسب برای کاهش کمر درد و پرهیز از پوشیدن کفش های پاشنه دار به شدت توصیه می گردد. بالا بردن اطلاعات و آگاهی در مورد بارداری و زایمان های طبیعی و غیر طبیعی می تواند شما را در کنترل شرایط یاری کند. سه ماهه سوم نیز از جهت هایی دارای اهمیت است. احتمال زایمان زودرس، پایین بودن جفت و … مشکلاتی است که ممکن است در این سه ماهه رخ دهد. بنابراین برای جلوگیری از هر گونه خطر احتمالی مراجعه منظم به پزشک زنان و زایمان و انجام سونوگرافی برای کنترل شرایط توصیه می شود.

مراقبت های دوران حاملگی تحت نظر بهترین متخصص زنان و زایمان ، شرایط لازم برای سلامت و رشد جنین را فراهم می کند و باعث راحتی مادر و تسهیل زایمان می شود.

دکتر مهشید کریمی

دوره ی راهنمایی و دبیرستان را با دیپلم ریاضی از مدرسه تیزهوشان به اتمام رساندم. جز نفر برتر رشته برق در دانشگاه شریف به تحصیل ادامه دادم ولی به دلیل علاقه به رشته پزشکی و اصرار و حمایت های پدرم تغییر رشته داده و در سال 1375 تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران را آغاز کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تخفیف-یلدا