5 / 5. 1

۹ دقیقه

هرآنچه لازم است دختران درباره پرده بکارت بدانند !!

آنچه می خوانید...

پرده بکارت (Hymen) یک غشا بسیار نازک و لایه مخاطی است که تا حدی دهانه واژن را می‌پوشاند. این پرده در بدن نقش خیلی خاصی ندارد. اولین باری که دختر رابطه جنسی برقرار می‌کند پرده بکارت کشیده شده و ممکن است پاره شود و کمی خونریزی کند. به همین دلیل است که مردم می‌گویند پرده بکارت “پاره” شده است. موارد دیگر نیز مانند برخورد جسم نوک تیز به ورودی واژن، خودارضایی و غیره می‌تواند باعث کشیده شدن و پارگی پرده بکارت شود.
پرده بکارت اغلب از فردی به فرد دیگر متفاوت است. پرده بکارت می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد. امروز با ما همراه باشید تا در مورد پرده بکارت و انواع آن صحبت کنیم.

حقایق در مورد پرده بکارت

ابتدا، بیایید نگاهی به معنای پرده بکارت بیندازیم. پرده بکارت که از کلمه یونانی به معنای غشاء گرفته شده است، غشای نازکی است که در دهانه واژن مشاهده می‌شود. برخلاف نامش، پرده بکارت یک غشای کامل نیست که دهانه کامل واژن را بپوشاند. به هر حال، خون قاعدگی می تواند قبل از اینکه برای اولین بار رابطه جنسی دخول داشته باشیم، از واژن عبور کند.
وجود این غشای نازک (پرده بکارت) اغلب به عنوان شاخص باکرگی در بین فرهنگ‌ها در نظر گرفته می‌شود.
تعداد بسیار کمی از دختران هنگامی که به دنیا می آیند پرده بکارتی دارند که هیچ سوراخی ندارد. که ممکن است به جراحی جزئی نیاز داشته باشد تا قاعدگی بتواند روال طبیعی خود را داشته باشد. با این حال، برای اکثر ما، پرده بکارت بیشتر شبیه یک دونات با سوراخ (یا در برخی موارد، چندین سوراخ) است.
پرده بکارت از نظر ظاهری در افراد مختلف بسیار متفاوت است. درد و خونریزی ناشی از پارگی بکارت نیز در افراد مختلف متفاوت است.
برخی از زنان با پرده بکارت بسیار کوچک یا بدون پرده بکارت به دنیا می ‌آیند. این مورد اصلا ایرادی ندارد و به این معنی نیست که آن‌ها چیزی را از دست داده‌اند یا نیاز به مراقبت پزشکی دارند. برای بسیاری از ما پرده بکارت ممکن است مدت‌ها قبل از داشتن رابطه جنسی کشیده شود و یا از بین برود، مثلا از طریق ورزش‌های سنگین یا دوچرخه سواری، اسب سواری یا ورزش های رزمی با فعالیت های سنگین و خشن.
این تصور که پرده بکارت در اولین رابطه جنسی پاره می‌شود، همچنین به این باور منجر شده است که اولین رابطه باید دردناک باشد. در حقیقت، درد در حین دخول به احتمال زیاد ناشی از اضطراب یا بی‌تجربگی جنسی است تا کشش پرده بکارت. اگر زوجین با آگاهی کامل از این مساله وارد رابطه جنسی شوند و از ابتدا از نظر روانی به آمادگی کامل برسند شاید خونریزی بسیار کمتری اتفاق بیفتد. همانطور که گفتیم خونریزی دلیل وجود و یا عدم وجود پرده بکارت نیست. سالم بودن بکارت تنها از طریق معاینه توسط متخصص زنان و زایمان قابل تشخیص است.

انواع پرده بکارت

پرده بکارت در همه افراد به یک شکل نیست. در برخی ممکن است بزرگتر از دیگران باشد، برخی دارای چند سوراخ است و هر کدام به نوعی متفاوت است. انواع پرده بکارت عبارتند از:

پرده بکارت بدون سوراخ

در مورد پرده بکارت سوراخ نشده: این غشاء هیچگونه منفذی ندارد، بنابراین مجرای واژن را مسدود می‌کند. پرده بکارت بدون سوراخ شایع‌ترین ناهنجاری مادرزادی دستگاه تناسلی در زنان است. پرده بکارت بدون سوراخ می‌تواند از نظر میزان انسداد متفاوت باشد.

پرده بکارت بدون سوراخ شایع‌ترین نوع انسداد واژن است. پرده بکارت بدون سوراخ چیزی است که یک دختر با آن متولد می‌شود. در این افراد به دلیل مسدود بودن این ناحیه خون قاعدگی خارج نمی‌شود به همین دلیل نیاز است تا جراحی شده تا خون قاعدگی بتواند از بدن خارج شود.
درمان پرده بکارت بدون سوراخ، جراحی جزئی برای برداشتن بافت اضافی هایمن (پرده بکارت) و ایجاد یک دهانه واژن با اندازه طبیعی است تا خون قاعدگی بتواند از واژن خارج شود. این جراحی در اوایل بلوغ زمانی انجام می‌شود که رشد سینه و رشد موهای ناحیه تناسلی شروع شده است. این جراحی با توانایی بچه‌دار شدن در آینده تداخلی ندارد و دلیل ناباروری نیست !!
پرده بکارت بدون سوراخ عارضه‌ای است که دختران با آن متولد می‌شوند. به طور کلی 1 تا 2 درصد از تمام دختران را مبتلا می‌کند. هیچ‌کس نمی‌داند چنین حالتی چرا رخ می‌دهد!

علائم و نشانه‌های پرده بکارت بدون سوراخ

علائم در نوزاد تازه متولد شده:
یک پرده بکارت کامل بدون سوراخ ممکن است در یک نوزاد تشخیص داده شود. ممکن است یک برآمدگی در غشای پرده‌ی هیمنیال وجود داشته باشد که ناشی از تجمع مخاط طبیعی در واژن است که نمی‌تواند تخلیه شود.
علائم در دختران به سن بلوغ رسیده:
در دختران بالغ، جریان قاعدگی مسدود می‌شود که باعث درد شکم می‌شود. همچنین ممکن است علائم و نشانه‌های دیگری مانند:
• آمنوره (عدم قاعدگی)
• احساس پر بودن در قسمت پایین شکم
• مشکل در ادرار کردن یا اجابت مزاج
• کمر درد

داشته باشد. در چنین مواردی مراجعه به متخصص زنان برای برطرف کردن این مشکل امری ضروری است.

تشخیص پرده بکارت بدون سوراخ

دختران را می‌توان در هر سنی با پرده بکارت بدون سوراخ تشخیص داد. اغلب در بدو تولد یا بعد از آن در بلوغ تشخیص داده می‌شود.
در بدو تولد یا اوایل کودکی، پزشک ممکن است در طول معاینه فیزیکی ببیند که هیچ منفذی در پرده بکارت وجود ندارد. بنابراین طبق دستور پزشک می‌توانید برای برطرف کردن این مشکل اقدامات لازم را انجام دهید.

پرده بکارت ارتجاعی

مطالعات نشان داده است بسیاری از زنان در اولین باری که رابطه جنسی دارند خونریزی ندارند. داشتن پرده ارتجاعی یکی از علل مشاهده نکردن خون در اولین رابطه است. پرده بکارت ارتجاعی یک غشا انعطاف پذیر است که در اثر رابطه جنسی پاره نمی‌شود و بعد از اولین رابطه خونی دیده نمی‌شود.

پرده بکارت حلقوی

سوراخ وسط پرده بکارت حلقوی، شکل حلقوی یا هلالی مانند دارد و پارگی آن بعد از اولین رابطه جنسی کاملا واضح و قابل تشخیص است. اغلب بعد از اولین دخول خونریزی دیده می‌شود. پرده بکارت حلقوی شایع ترین نوع پرده در دختران است که تقریبا بالای 90 درصد از دختران دارای این نوع از پرده هستند. پرده های حلقوی دارای اشکال مختلفی هستند می توانند یک سوراخ کوک داشته باشند با بافت بیشتر و یا بلعکس. حفره بسیار بزرگ باشد و حلقه دور آن نازک و باریک باشد. یا اینکه حالت بیضی افقی یا عمودی شکل داشته باشد. بنابراین پرده های حلقوی انواع گوناگونی دارد.

پرده بکارت سپتیت

این پرده مشابه همان پرده حلقوی است با این تفاوت که بین حلقه پرده یک بافت دیگر قرار گرفته و حالت آن را به دو قسمت مجزا تقسیم کرده است.

پرده بکارت غربالی یا آبکشی

پرده بکارت که یک غشای نازک و گوشتی است دهانه واژن را احاطه کرده است. پرده بکارت غربالی به این معنی است که پرده بکارت شما دارای سوراخ‌های کوچک متعددی است. چنان که سوراخ‌ها بسیار کوچک باشند و خارج شدن خون دوران قاعدگی با اختلال مواجه شود نیاز به جراحی است. اما معمعمولا خون قاعدگی از بین این سوراخ ها به بیرون راه دارد. این نوع از پرده چندان شایع نیست.

آیا تنها خونریزی در اولین رابطه، نشانه سالم بودن پرده بکارت است؟

آیا می‌توانید بر اساس اینکه آیا فرد در هنگام رابطه جنسی خونریزی می‌کند، تشخیص دهید که آیا باکره است؟
شما نمی‌توانید باکره بودن یا نبودن فردی را بر اساس اینکه اولین بار در رابطه جنسی خونریزی می‌کند، تشخیص دهید. حدود نیمی از زنان در اولین رابطه جنسی خونریزی دارند و نیمی از زنان خونریزی ندارند. هر دو کاملا طبیعی هستند. از آنجائیکه انواع مختلفی از پرده بکارت وجود دارد بنابراین احتمال خونریزی در افراد نیز متفاوت است. به طور مثال در افرادی که پرده حلقوی دارند و بافت حلقه آن بسیار بزرگ است بنابراین غشاری نازکی از پرده وجود دارد بنابراین خونریزی بسیار کم خواهد داشت یا هیچ خونریزی ندارد! ضمن اینکه شرایط دخول در رابطه جنسی نیز در میزان خون دهی بسیار موثر است. اگر رابه در آرامش و بدون فشار مضاعف انجام بگیرد احتمال درد و خونریزی بسیار کاهش یافته و حتی در موارد بسیاری ممکن است خونریزی وجود نداشته باشد.

فاصله پرده بکارت تا دهانه واژن چقدر است؟

فاصله دهانه واژن تا پرده بکارت 1 تا 5/2 سانتی‌متر است.
همیشه معاینه پرده بکارت صرفا جهت اثبات باکرگی دختر و دادن گواهی سلامت پرده نیست. بلکه آگاهی از ضخامت و نوع پرده برای داشتن یک رابطه جنسی بهتر و کاهش استرس، و یا به حداقل رساندن مشکلات احتمالی فرد است.

سوالات متداول

دکتر مهشید کریمی

دوره ی راهنمایی و دبیرستان را با دیپلم ریاضی از مدرسه تیزهوشان به اتمام رساندم. جز نفر برتر رشته برق در دانشگاه شریف به تحصیل ادامه دادم ولی به دلیل علاقه به رشته پزشکی و اصرار و حمایت های پدرم تغییر رشته داده و در سال 1375 تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران را آغاز کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تخفیف-یلدا