5 / 5. 3

۸ دقیقه

جوانسازی واژن با کربوکسی تراپی

آنچه می خوانید...

میل به زیبایی و زیباتر دیده شدن در همه انسانها و در همه جای دنیا هست. همانطور که شما عمل زیبایی بینی انجام میدهید یا بوتاکس و ژل برای جوانسازی صورت انجام می‌دهید، با گذر سن اندام تناسلی هم مانند سایر قسمت‌های بدن درگیر مسائل مربوط به افزایش سن میشود، پس طبیعی است که برای زیبایی و جوانی اندام تناسلی هم کاری کنید!!
متاسفانه در خانمها به علت وجود شرم زنانه و یا عرف جامعه، مکررا می‌بینیم که این خواسته طبیعی و به حق خود را نادیده می‌گیرند و شاید تنها تظاهر بیرونی آن، عدم اعتماد به نفس و دوست نداشتن ظاهر خود و به دنبال آن آسیب‌ها و ناهنجاری‌های روابط زناشویی باشد.

در ادامه به بررسی تاثیر کربوکسی تراپی در زیبایی و جوانی ناحیه تناسلی بانوان خواهیم پرداخت.

جوانسازی واژینال با کربوکسی

کربوکسی تراپی واژن

کربوکسی تراپی به روشی اشاره دارد که در طی آن با تزریق گاز دی اکسید کربن به ناحیه واژن می توانند موجب جوانسازی بافت واژن شوند.

روند تاثیر گذاری کربوکسی تراپی به این شکل است که باعث افزایش میزان خون رسانی در بافت مورد نظر می شود. در نتیجه مویرگ های جدیدی در بافت تشکیل می شود و بافت برای کلاژن سازی تحریک می شود. در نتیجه این کار منجر به جوانسازی واژن خواهد شد و بسیاری از مشکلات بانوان و همچنین مشکلاتی که در روابط زناشویی آنها وجود دارد را برطرف می کند.

تاریخچه استفاده از کربوکسی تراپی در جوانسازی واژن

دکتر Alessandra scillatta درسال ۲۰۰۷ درایتالیا روی ۸۰ زن ۲۷ تا ۷۳ سال متد کربوکسی تراپی را درناحیه ی ولوواژینال مورد استفاده قرارداده است. دراین مطالعه طی درمان بیماران کمی احساس سوزش و خارش داشتند اما به زودی به زندگی نرمال برگشتند وهیچ گونه عارضه جانبی دربیماران مشاهده نشده، درنهایت باعث بهبود سیرکولیشن و اکسیژن رسانی ناحیه ی واژن و بهبود آتروفی در خانم های منو پوز شده، بهبود سیرکولیشن ناحیه ی کلیتوریس و بهبود ارگاسم دراین افرادشده و همچنین درپست پارتوم، درناحیه ی اپیزیوتومی از کربوکسی تراپی درجهت بهبود درد و خونرسانی این ناحیه استفاده شده که رضایت بخش بوده است.

درخصوص استفاده از کربوکسی به چند نکته توجه بفرمایید:

دربیماران مبتلا به CopD، امفیزم و نارسایی کلیه و افراد  Pregnantاز کربوکسی تراپی استفاده نشده

و همچنین درافراد مبتلا به سرطان تنها درشرایطی که بیمار به طور کامل در فاز رمیشن بوده و انکولوژیست ایشان این موضوع را تایید کرده اند استفاده شده است.

میتوان در افراد حساس به درد از کرم های Anestatic نیم ساعت قبل از شروع کربوکسی تراپی استفاده کرد. در مطالعه drogovoz و همکاران در سال 2018 مطالعه ای مروری بر روی اثرات کربوکسی تراپی در درمان علایم ادراری مورد ارزیابی قرار گرفت. آنچه در این مطالعه تحت ارزیابی قرار گرفت درمان علائمی از قبیل اختلالات جنسی، اروژن سرویکس، علایم منوپوز، آتروفی وولو واژینال، مراحل اولیه بی اختیاری ادراری استرسی، اختلال ارکتایل و ایمپو تانسی بود . در این مطالعه مروری نشان داده شد که کربوکسی تراپی دارای اثرات آنتی هیپوکسیک، اثرات ترمیمی و رژنراسیون، اثرات اسپاسمولیتیک، اثرات ضد التهابی، اثرات آنالژزیک و اثرات آنتی اکسیدان می باشد. بیماران با پاتولوژی های گوناگون سیستم ادراری در صورت استفاده از کربوکسی تراپی با بهبود در شدت درد، کاهش التهاب، پایداری خلقی و روانشناختی مواجهه خواهند شد. کاهش درسطح استروژن درطول دوره یائسگی به بروز برخی علائم و نشانه های مشترک ادراری و تناسلی منجر میشود که تحت عنوان سندرم تناسلی ادراری مرتبط با منوپوز یا GSM موسوم است. بسته به نوع و شدت علائم، انواع استراتژی های درمانی در دسترس هستند.

یکی از روشهای مهم درمانی در شاخه های گوناگون زنان استفاده از کربوکسی تراپی از طریق بهره برداری از تزریق دی اکسید کربن بوده است. تاکنون انواع کاربردهای کربوکسی تراپی تشریح شده اند که با مروری بر مطالعات بین المللی میتوان به رهاسازی اکسیژن، انواع ریزمغذی ها، شکستن مولکول‌های چربی در بافتها، و همچنین گردش خون، خنثی سازی انواع توکسینها، رژنراسیون انواع بافتها و همچنین احیای شبکه عروقی و مویرگی و اثر بر سنتز کلاژن اشاره نمود همچنین کربوکسی تراپی میتواند به درمان اسپاسمهای عضلانی و عروقی و رفع استازهای وریدی منجر شود که نهایت این اثرات درمانی منجر به بهبود کیفیت زندگی فیزیکی و روانشناختی بیماران می گردد. در خصوص مکانیزم کربوکسی تراپی اثبات شده است که افزایش در اکسیژناسیون بافتی به دلیل اثر بور عامل بهبودی به دنبال این روش درمانی است به نحوی که اثر غلظت C02 و مقدار PH بر پروسه باندینگ و رهایی اکسیژن از هموگلوبین را واسطه میشود. در مطالعه DROGOVOZ و همکاران در سال 2018 مطالعه ای بر روی اثرات درمانی کربوکسی تراپی در درمان علایم ادراری مورد ارزیابی قرار گرفت.  براساس مطالعه Athanasiou و همکاران و همچنین مطالعه Drogovoz و همکاران درصد میزان بهبود در عملکرد جنسی به دنبال لیزر تراپی 41% و در کربوکسی تراپی 75% بود.

مزایای جوانسازی واژن با کربوکسی تراپی

این عمل زیبایی هیچ گونه عارضه خطرناکی را در پی ندارد و به نوعی روش ایمن محسوب می شود.

با کمترین میزان درد: در طی انجام کربوکسی تراپی کمی درد را تجربه خواهید کرد اما بسیار خفیف و قابل تحمل است.

روند انجام کربوکسی تراپی چندان طول نمی کشد و در کوتاه ترین زمان انجام شدنی است.

عمل سرپایی است و بعد از آن نیازمند بستری شدن در بیمارستان نخواهید بود.

بهبود ناهمواری های پوست واژن

رفع چین و چروک های پوستی

روش درمانی کاملاً طبیعی که از مواد غیرطبیعی در آن استفاده نمی شود.

سفید کردن واژن با رفع تیرگی های پوستی ناحیه واژن

موارد کاربرد کربوکسی تراپی

از بین بردن ملاسما و لک حاملگی (melasma). (برخی از لک های حاملگی پس از زایمان سزارین یا طبیعی از بین نمی‌رود.)

از بین بردن محل اسکارهای پوستی بعد از عمل جراحی (surgical scare).

از بین بردن سلولیت و چاقی موضعی درنواحی شکم ، پهلوها و ران و باسن، اکسسوری برست.

از بین بردن تیرگیهای ناحیه تناسلی و کشاله ران و نیپل(nipple).

برطرف کردن بی اختیاری ادراری.

بازسازی و ترمیم بافت های اطراف واژن و لابیاهای افتاده و شل شده. ( البته این کار با جراحی لابیاپلاستی متفاوت است)

از بین بردن استریاهای ارغوانی(حاد) و صدفی(مزمن) ثانویه به بارداری که با حذف بافت فیبروتیک زیر جلدی ثانویه به افزایش خونرسانی حاصل می شود.

استفاده در جوانسازی واژن با افزایش خونرسانی و کلاژن سازی که با حذف بافت آتروفیک و آنژیوژنزیز باعث بهبود میل جنسی و ارگاسم و کاهش خشکی واژن می شود (vaginal atrophy).

درمان بی اختیاری ادراری استرسی و بهبود علایم سندرم ادراری تناسلی مرتبط با منوپوز ( GSM) با متد کربوکسی تراپی در ژنیکولوژی نحوه تزریق نقطعه آناتومیک مید یورترا و بیرون و اطراف یورترا و فورشت.

کربوکسی تراپی واژن برای چه کسانی خطرناک است؟

زنانی که به بیماری‌های خاصی مبتلا هستند و از دارو های درمانی مختلفی استفاده می‌کنند.

افرادی که نارسایی کلیه دارند.

زنانی که به دیابت کنترل نشده مبتلا هستند.

زنانی که کم خونی شدید دارند.

زنانی که بیماری های مختلفی از جمله صرع، بیماری های قلبی و عروقی شدید، آسم، عفونت های پوستی دارند.

زنان باردار و شیرده

زنانی که تحت درمان هستند و دیالیز یا شیمی درمانی انجام می دهند.

و البته که روش های مختلفی برای جوانسازی واژن مثل تزریق چربی وجود دارد که جراح و متخصص زنان با توجه به شرایط و موقعیت جسمانی و همینطور نیاز شما از این روش ها استفاده می کند.

مراقبت های بعد از انجام کربوکسی تراپی واژن

مهم ترین اقداماتی که باید بعد از اتمام روند کربوکسی تراپی در چند روز اولیه انجام دهید موارد زیر هستند:

لازم است بانوان بعد از انجام کربوکسی تراپی استراحت کنند و حد الامکان در معرض هوای پاک و طبیعی باشند.

در روز عمل نباید فعالیت های ورزشی سنگین داشته باشید.

در زمینه مراقبت های تغذیه ای استفاده از مایعات خنک توصیه می شود.

در روز عمل نباید استخر بروید و شیرجه بزنید.

کربوکسی تراپی واژن چند جلسه طول می کشد؟

تصویر قبل و بعد از جوانسازی واژن با کربوکسی تراپی

تعداد جلسات کربوکسی تراپی واژن برای بانوان برحسب ویژگی های فردی هریک، متفاوت است زیرا که زنان مشکلات مختلف و نیز سطح مشکلات متفاوتی را تجربه می کنند. در نتیجه در ابتدا باید از سوی بهترین متخصصین زنان مورد معاینه و ارزیابی قرار گیرند تا تعداد جلسات درمانی متناسب با شرایط آن ها تعیین شود. 

هزینه کربوکسی تراپی واژن

هزینه ای که برای انجام کربوکسی تراپی دریافت می شود بسته به میزان مشکلات و نیز تعداد جلساتی که برای هر فرد انجام می شود تعیین می گردد.

میزان تخصص و مهارت متخصصین زیبایی و نیز انواع ابزارهایی که در روند کربوکسی تراپی مورد استفاده قرار می گیرد نیز در افزایش یا کاهش هزینه ها نقش دارد.

خاتمه

در این مقاله در بخش های مختلفی که تدارک دیده ایم به ذکر مهم ترین موضوعاتی که در زمینه کربوکسی تراپی واژن وجود دارد پرداختیم. مهم ترین توصیه مان این است که برای انجام این جراحی به بهترین متخصصین زنان مراجعه کنید.

در صورتی که در خصوص جوانسازی واژن با کربوکسی تراپی پرسشی برای شما مطرح شده است توصیه می کنیم که در بخش کامنت ها با ما درمیان بگذارید تا در اولین فرصت پاسخ آن را در اختیارتان قرار دهیم.

دکتر مهشید کریمی

دوره ی راهنمایی و دبیرستان را با دیپلم ریاضی از مدرسه تیزهوشان به اتمام رساندم. جز نفر برتر رشته برق در دانشگاه شریف به تحصیل ادامه دادم ولی به دلیل علاقه به رشته پزشکی و اصرار و حمایت های پدرم تغییر رشته داده و در سال 1375 تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران را آغاز کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تخفیف-یلدا