لوگو دکتر مهشید کریمی
Search
Close this search box.
قرص اورژانسی

قرص اورژانسی

قرص اورژانسی برای جلوگیری از بارداری بلافاصله بعد از رابطه جنسی استفاده می شود و خطر بارداری را کاهش می دهد. این قرص ها حاوی هورمون هایی می باشند که از بارداری ناخواسته جلوگیری می کند. البته توجه داشته باشید هیچگونه خطر و اختلالی برای بانوان ایجاد نخواهد کرد و تنها سرعت تخمک گذاری را به تاخیر می اندازد تا از بارداری جلوگیری شود. 

اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید در این مقاله با ما همراه باشید تا از تمامی نکات قرص های جلوگیری از بارداری مطلع شوید.

قرص اورژانسی

قرص اورژانسی چیست؟

قرص اورژانسی یکی از داروهایی می باشد که جهت جلوگیری از بارداری ناخواسته بعد از رابطه جنسی خواهد شد. این قرص های ضد بارداری مانند قرص های دیگر ضد بارداری نمی باشند که به صورت روزانه مصرف شوند بلکه در صورتی که کنترل بارداری از دست شما رفته است قصد بارداری ندارید. در این موقعیت باید از قرص های اورژانسی استفاده کنید تا فرایند تخمک گذاری به تاخیر بیفتد و از بارداری شما جلوگیری شود.

قرص اورژانسی چگونه عمل میکند؟

قرص اورژانسی از بارداری ناخواسته و کنترل نشده جلوگیری می کند. به این صورت که روند تخمک گذاری را کند می کند تا برای باردار شدن تخمک در تخمدان ها در این بازه زمانی  برای باروری آزاد نشوند. اسپرم ها می توانند به مدت 6 در روز در بدن شما زندگی کنند. بنابراین اگر در این 6 روز تخمک در بدن شما آزاد شود می تواند با آن برخورد کند و در نهایت موجب بارداری شود. قرص های اورژانسی از این اتفاق جلوگیری خواهند کرد و از آزاد شدن تخمک ها جلوگیری میکند. همچنین توجه داشته باشید به دلیل آنکه تخمک گذاری به تاخیر می افتد، این امکان وجود دارد که چرخه قاعدگی شما کمی متغیر شود. بنابراین هیچ جای نگرانی درباره بارداری وجود ندارد.

همچنین شما اگر قصد بارداری ندارید می توانید از روش گذاشتن آی یو دی برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

قرص اورژانسی در چه مواقعی باید مصرف شود؟

قرص اورژانسی جهت جلوگیری از بارداری در مواقعی که قصد باردار شدن را دارید و کنترل جلوگیری از آن را در رابطه جنسی خود نداشته باشید مصرف خواهد شد. 

مواقعی که باید از قرص اورژانسی مصرف کنید عبارتند از:

  1. برقراری رابطه جنسی بدون کنترل بارداری
  2. در صورتی که از قرص های بارداری روزانه مصرف می کنید، باید توجه داشته باشید به صورت مرتب استفاده کنید تا از بارداری های ناخواسته جلوگیری شود.
  3. در مواقعی که قصد جلوگیری از بارداری را دارید باید توجه داشته باشید از راه های جلوگیری مانند کاندوم سالم استفاده کنید. 

تا چه زمانی بعد از رابطه جنسی میتوانیم قرص اورژانسی مصرف کنیم؟

قرص های اورژانسی را بهتر است در اولین فرصت بعد از رابطه جنسی برای جلوگیری از بارداری مصرف کنید تا تاثیر خود را به صورت کامل بگذارد از بارداری جلوگیری کند. از آنجایی که قرص های اورژانسی انواع مختلفی دارند برای هر کدام بازه زمانی مجزا مشخص شده است. به عنوان مثال برای مصرف قرص پروژسترون تا 72 ساعت زمان دارید برای جلوگیری از بارداری آن را مصرف کنید. 

قرص اورژانسی

چند بار می توان از قرص های اورژانسی استفاده کرد؟

توجه داشته باشید قرص های اورژانسی باید در مواقع اضطراری مصرف شوند و بهتر است برای جلوگیری از ایجاد اختلال در چرخه قاعدگی در سال 2 الی 3 عدد مصرف کنید تا از بروز هرگونه عوارض احتمالی جلوگیری شود. 

همچنین توجه داشته باشید در طول چرخه بارداری تنها یکبار از این قرص مصرف کنید زیرا که موجب اختلال در هورمون ها و چرخه قاعدگی شما خواهد شد. 

عوارض مصرف قرص اورژانسی

در برخی از موارد امکان دارد عوارضی برای شما به وجود بیاید. البته توجه داشته باشید این احتمال بسیار کم است. 

برخی از این عوارض عبارتند از:

  • اختلال در چرخه قاعدگی که زمان آن متغیر خواهد کرد.
  • موجب لکه بینی قبل از دوره قاعدگی خواهد شد.
  • حالت تهوع و استفراغ
  • سرگیجه و سردرد

این عوارض در برخی از افراد بروز می دهد و باید توجه داشته باشید در صورت افزایش این علائم با پزشک خود تماس بگیرید.

  • نتیجه گیری:

با توجه به نکاتی که تا به اینجا ذکر کردیم، مصرف قرص های اورژانسی در مواقع اضطراری موثر خواهد بود و توجه داشته باشید از مصرف زیاد آن جدا خودداری کنید تا از بروز عوارض احتمالی جلوگیری شود. در نهایت این قرص ها از آزاد شدن تخمک جلوگیری میکنند و امکان دارد چرخه قاعدگی شما را متغیر کنند بنابراین هیچ جای نگرانی وجود ندارد. دقت کنید در صورتی که از این قرص ها مصرف کردید و زمان قاعدگی شما به مدت یک هفته و یا بیشتر به تاخیر افتاد؛ موظف هستید آزمایش بارداری دهید.

سوالات متداول قرص اورژانسی

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف-یلدا